Tradycji stało się zadość. Jak zawsze, w połowie grudnia, zamojski LZS oficjalnie dokonuje sportowych obrachunków za minione dwanaście miesięcy. I jak zawsze, robią one wrażenie.
– W 2018 roku zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy 40 imprez sportowo-rekreacyjnych i turystycznych na terenie powiatu Zamojskiego i miasta Zamość. Wzięło w nich udział 3510 zawodników i zawodniczek – wylicza wiceprezes LZS Krzysztof Pszenniak, którego czas zdaje się nie imać. – W Zamojskiej Lidze LZS sezonu 2017/2018 w piłce nożnej i piłce siatkowej mężczyzn, kobiet oraz dziewcząt uczestniczyły 34 zespoły. W obecnym są to 23 ekipy – dodaje pan Krzysztof.
Największe imprezy 2018 roku zorganizowane przez zamojski LZS: V Ogólnopolski Bieg "Wokół Twierdzy Zamość", XIX Powiatowe Igrzyska LZS Mieszkańców Zamojskiej Wsi – Miączyn, Otwarte Mistrzostwa Miasta Zamość i Powiatu Zamojskiego w Biegach Przełajowych, Zamojska Liga Piłki Siatkowej: Kobiet, Mężczyzn, Chłopców i Dziewcząt, Zamojska Liga Piłki Nożnej Chłopców i Piłkarska Kadra Czeka, Liga Miasta Zamość w Piłce Plażowej Kobiet i Mężczyzn, Otwarte Mistrzostwa Miasta Zamość i Powiatu Zamojskiego w Lekkiej Atletyce, Uliczne Biegi Przełajowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Największe osiągnięcia: II miejsce powiatu zamojskiego, III miejsce gmina Sitno, VII miejsce gmina Miączyn, X miejsce gmina Adamów – Wojewódzkie Igrzyska LZS (Krzywda).
Jak skrupulatnie wylicza sekretarz organizacji Krzysztof Czerwieniec, zamojski LZS zrzesza 3150 członków, w tym 385 kobiet. Obejmuje 78 klubów sportowych i 111 sekcji sportowych, w tym 10 sekcji turystycznych i 19 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP.
Finanse organizacji się bilansują. Koszty organizacji imprez wyniosły 98 000 zł. Wpływy były zaś następujące (stan na 30 listopada): dotacja Miasta Zamość – 25 500, dotacja Starostwa Powiatowego w Zamościu – 28 500, dotacja Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie – 10 500, Sponsoring Firm – 7 500, darowizny, w tym wyroby firm – 3 500, startowe, opłaty – 14 500. Wpływy wyniosły zaś równe 100 000 zł.
W czasie uroczystego posiedzenia nagrodzono najlepsze szkoły i samorządy. W rywalizacji szkół podstawowych wygrała SP Wólka Wieprzecka – 165 pkt. przed SP Sitno – 102 pkt. i SP Wierzba – 75. Wśród gimnazjum triumfował Stary Zamość – 170 pkt. przed Grabowcem – 155 pkt. i Sitańcem – 95 pkt. Puchar dla najbardziej usportowionego samorządu zgarnęła Gmina Zamość – 369 pkt. Drugie było Sitno – 296 pkt., a trzeci Stary Zamość – 245 pkt.
– Staramy się trzymać równy poziom. Młodzież ma obecnie coraz więcej rozrywek, więc jest z czym konkurować. W powiecie zamojskim sport ma jednak wielu zwolenników, co znajduje potwierdzenie w liczbie imprez i uczestników – przyznaje Krzysztof Pszenniak, gratulując zwycięzcom współzawodnictwa wyników.
Miło nam, że w gronie nagrodzonych uczestników uroczystego spotkania znalazł się również redaktor naczelny "Kroniki Tygodnia".
– Od lat współpracujemy z zamojskim LZS-em, patronując wielu wydarzeniom organizowanych z rozmachem przez to zrzeszenie. Na naszych łamach publikujemy nie tylko wyniki, ale dzielimy się też refleksjami dotyczącymi sportu amatorskiego. Myślę, że przynosi to korzyści obu stronom. Bardzo dziękuję za wyróżnienie, a wszystkim sympatykom zamojskiego LZS-u życzę spokojnych i radosnych świąt – podziękował za statuetkę Piotr Pyrkosz.
Cały artykuł przeczytasz w wydaniu papierowym i e-wydaniu.
Napisz komentarz
Komentarze