Biłgorajskie Towarzystwo Literackie podjęło się wznowienia dzieł Wacława Żmudzkiego, pisarza i obrońcy Lwowa, który związany był z ziemią biłgorajską. – Chcemy przywrócić pamięć o tej wybitnej postaci – mówi biłgorajski regionalista Mariusz Polowy.
Do informacji o związanym z ziemią biłgorajską pisarzu, którego twórczość była kiedyś popularna, a dziś uległa niemal zupełnemu zapomnieniu, pierwszy dotarł biłgorajski historyk i regionalista Tomasz Brytan. Tematem zajął się następnie Andrzej Czacharowski, który odkrył nowe fakty z życia pisarza oraz odnalazł grób Wacława Żmudzkiego na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. W 2014 r. z inicjatywy i dzięki staraniom Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego na czele z prezesem Markiem Szubiakiem, udało się wykonać nowy pomnik nagrobny w miejscu pochówku pisarza.
Powrót do przeszłości
Od czterech lat nowe informacje o Wacławie Żmudzkim i jego losach zdobywał Mariusz Polowy, nauczyciel języka polskiego w SP nr 5 w Biłgoraju i doktorant w Zakładzie Pozytywizmu i Młodej Polski UMCS w Lublinie, jeżdżąc po regionie, a także wielokrotnie odwiedzając Lwów. Owocem tych wojaży będzie obszerna biografia pisarza (część tych nowych informacji została zawarta we wstępie do "Nowel" – przyp. red.). Pod koniec 2017 r. zrodził się pomysł, aby wydać utwory, które napisał Wacław Żmudzki. – Dziś dzieła tego pisarza są niemal niedostępne, tylko kilka egzemplarzy jest rozproszonych po największych bibliotekach polskich, dlatego wydanie jego książek uznałem za zasadne – informuje Mariusz Polowy. – Zaprosiłem do współpracy moją żonę, polonistkę, Martę Polowy oraz dziennikarkę, regionalistkę i historyka, Joannę Wyrostek. Rozpoczęliśmy prace nad przygotowywaniem publikacji oraz szukaniem sponsorów na wydanie książki. Działaliśmy, korzystając też ze wsparcia Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego. Udało się i dzisiaj z dumą możemy prezentować pierwsze po stu latach wydanie "Nowel".
Publikacja jest współfinansowana z programu grantowego "Działaj Lokalnie X" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, a także miasto i gminę Biłgoraj. Wstęp napisał Mariusz Polowy.
Napisz komentarz
Komentarze