Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 13:13
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Dziadek wyglądał jak car Mikołaj

Konstanty Bartczak był kolejarzem. Maszynistą parowozów. Po żelaznych drogach jeździł w carskiej Rosji. Maszynistą parowozów Kolei Lwowskiej Konstanty był też w II Rzeczpospolitej. W 1946 roku rodzina wróciła do Polski. Osiadła w Zamościu.

Babcia mówiła, że w carskiej Rosji dziadek kierował parowozem w białych rękawiczkach. Od brudnej roboty miał pomocników – mówi Jolanta Biegalska-Ostasz z Zamościa.

Konstanty Bartczak urodził się 31 lipca 1884 roku w Szymanowie koło Sochaczewa.  Jego rodzicami byli Józef i Rozalia. W jakich okolicznościach Konstanty zajął się kolejarskim fachem, nie wiadomo. Nie można już ustalić jaką szkołę skończył i gdzie rozpoczynał pracę (paszport wydano mu w 1910 roku). Wiadomo natomiast, że poślubił młodszą od siebie o 6 lat Jadwigę z Krasickich, która pochodziła z Zdołbunowa, dziś miasta na Ukrainie koło Równego.

W 1913 roku w miasteczku Orzew, nieopodal Równego, przyszedł na świat ich najstarszy syn Witold. Rok później wybuchła pierwsza wojna światowa. Konstanty z żoną Jadwigą i małym Witoldem znaleźli się w Kijowie. Tam spędzili resztę wojny. W Kijowie w 1916 roku przyszedł na świat drugi z synów – Leonard. Konstanty tak jak dotychczas pracował na kolei. Z paszportu wynika, że podróżował po całym imperium.

 – Z pobytem dziadka w Kijowie wiąże się anegdota. Dziadek z twarzy przypominał cara Mikołaja II Romanowa. Miał podobny wąs, niemal identyczne spojrzenie, fryzurę. Kiedy w Rosji wybuchła rewolucja dziadek kilkakrotnie był zatrzymywany przez czerwone patrole i kilka razy siedział przez to w areszcie aż sprawa się wyjaśniła – opowiada pani Jolanta. 

Po zakończeniu I wojny światowej rodzina wróciła w rodzinne strony żony Konstantego, czyli do Zdołbunowa. Tam w 1922 roku urodziła im się córka Halina.

 – To moja mama – mówi pani Jolanta.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: WypoczynekTreść komentarza: Ferie długie, dzieciom i młodzieży należy się trochę odpoczynku, a w Hrubieszowie, mimo wcześniejszych deklaracji, nawet lodowiska nie ma...Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:11Źródło komentarza: Rekordowo długie ferie świąteczne. A zaraz po nich ferie zimoweAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ale skąd ruski troll miałby o tym wiedzieć.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 09:54Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: tuZZkTreść komentarza: Młodzi Jelenie , robią za darmo ! Za to samo urzędnicy biorą gruba kasę ale nie ma to jak wykorzystać młodzież a samemu sobie POpierdzieć w tym czasie w stołek !!!!Data dodania komentarza: 22.12.2024, 23:32Źródło komentarza: Gala wolontariatu w zamojskim "Okrąglaku". Wyróżniono wolontariuszy
Reklama