Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 00:26
Reklama
Reklama

W sobotę na Lubelszczyźnie rusza odstrzał dzików

W sobotę (12 stycznia) w województwie lubelskim rozpocznie się zaplanowany odstrzał dzików. Akcja ma na celu zmniejszenie populacji tych zwierząt na terenie województwa. Odstrzał będzie obejmował obszary, gdzie nie był prowadzony tzw. odstrzał sanitarny ze względu na zagrożenie Afrykańskim Pomorem Świń.
W sobotę na Lubelszczyźnie rusza odstrzał dzików

Autor: Fot. Agnieszka Jakubowska

Odstrzał dzików na Lubelszczyźnie będzie prowadzony na terenie powiatów: biłgorajskiego, janowskiego, lubelskiego, tomaszowskiego, zamojskiego. Są to obszary, na których trzebież zwierzyny nie spowoduje potencjalnego, niekontrolowanego ryzyka przemieszczania dzików z obszarów, na których istnieje ryzyko wystąpienia ASF.

Po zakończonym w danym dniu odstrzale dzików, lekarze weterynarii są zobowiązani do dokonania na miejscu oględzin zwierzyny wraz z pobraniem próbek do badania na obecność włośni oraz w kierunku ASF.

Ustalono, że polowania zbiorowe realizowane na terenie wskazanych powiatów będą prowadzone z nagonką, z wykorzystaniem psów, jednocześnie na terenie kilku województw.

Służby zwracają się o szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów na wymienionych obszarach, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo nagłego wtargnięcia zwierzyny leśnej na jezdnię.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii 
 
 
Afrykański Pomór Świń (ASF) nie jest zagrożeniem dla zdrowia  człowieka. Jest to jednak  śmiertelna choroba dla świń, która powoduje  ogromne straty gospodarcze. Pierwsze przypadki ASF u dzików  wystąpiły w naszym kraju w lutym 2014 r. Dotychczas potwierdzono w  Polsce  3376 takich przypadków.
 
ASF  jest czynnikiem powodującym spustoszenie w rodzimych hodowlach świń oraz  ograniczającym eksport mięsa wieprzowego i produktów wieprzowych z  Polski. Obecnie eksport mięsa wieprzowego oraz produktów z mięsa  wieprzowego nie może być prowadzony np. do Chińskiej Republiki Ludowej,  Federacji Rosyjskiej, Białorusi, Japonii, Korei Południowej, Tajwanu,  Tajlandii, Filipin, Ekwadoru, Uzbekistanu, a wg. informacji uzyskanych  od przedsiębiorców również do Malezji. Zakaz eksportu, z wyjątkiem  produktów wieprzowych podanych obróbce termicznej,  dotyczy także  Serbii. Część państw jak  np. Bośnia i Hercegowina, Kazachstan, Ukraina, Wietnam wyłącza z  eksportu całe województwa, gdzie występuje ASF.
 
Ze  względu na dotychczasowe straty oraz biorąc pod uwagę realne zagrożenie  rozprzestrzenianiem się tej choroby u dzików poza obszary objęte  restrykcjami, jak również uwzględniając realne zagrożenie wystąpienia  kolejnych ognisk ASF w gospodarstwach uznano za konieczne podjęcie  zdecydowanych działań w zakresie ograniczania liczebności dzików.  Oznacza to zintensyfikowanie odstrzału dzików zarówno w ramach  łowieckich planów gospodarczych, jak  i w ramach odstrzału sanitarnego,  poprzez organizowanie polowań zbiorowych skoordynowanych tzw.  „wielkoobszarowych”.
 
Prowadzenie  odstrzału dzików w formie polowań skoordynowanych jest jednym z  elementów zwalczania ASF u dzików, realizowanym obok innych działań  obejmujących m.in. usuwanie zwłok padłych dzików, przestrzeganie zasad bioasekuracji przez producentów świń i myśliwych, regulacji wielkości populacji dzików w ramach polowań indywidualnych.
 
Konieczność  wprowadzenia intensywnych polowań zbiorowych na dziki, w okresie, w  którym  mogą być one wykonywane, podyktowana jest następującymi  względami: dziki są głównym rezerwuarem wirusa ASF w środowisku, obecnie   na obszarze uznanym za teren występowania ASF u dzików, obejmującym 347  gmin, obowiązują restrykcje, które odnoszą się nie tylko do dzików i  mięsa pozyskanego od dzików, ale również do świń i mięsa pochodzącego od  świń. Dotyczy to zwłaszcza kwestii ograniczenia eksportu mięsa  wieprzowego z Polski do państw trzecich.
 
Według  danych medialnych, w analogicznym okresie myśliwi w Niemczech,  przeciwdziałając potencjalnemu ryzyku wystąpienia ASF w tym państwie,  odstrzelili około 840 tys. dzików.
 
Teren  przeprowadzenia odstrzału sanitarnego dzików w ramach polowań  skoordynowanych, obejmuje niektóre obwody łowieckie zlokalizowane na  zachód od strefy tzw. cichych polowań w województwach: pomorskim,  warmińsko–mazurskim, podlaskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim,  lubelskim i podkarpackim. 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

RIP 11.01.2019 23:21
A co z psami i myśliwymi? Mogą mieć kontakt z chorą zwierzyną...

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama