Do komendy dotarły aż cztery sygnały o próbach wyłudzenia pieniędzy. Oszuści wybierali na swoje ofiary osoby starsze, w wieku 80-82 lat. W każdym przypadku metoda działania była ta sama. Telefonował człowiek podający się za członka rodziny, który znalazł się w potrzebie i potrzebował pilnie pożyczki.
Trzy kobiety zorientowały się, że mają do czynienia z próbą oszustwa i na szczęście nie przekazały nikomu pieniędzy. Niestety 80-latek wraz z żoną uwierzyli kobiecie podającej się za krewną i stracili ponad 20 tysięcy zł.
Policjanci próbują teraz oszustów namierzyć i kolejny raz apelują o rozsądek i rozwagę w tego rodzaju sytuacjach.
Jak nie stać się ofiarą oszustów?
Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków czy urzędów pocztowych.
Przypominamy! Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich.
Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.
Pamiętajmy także, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
Napisz komentarz
Komentarze