Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:26
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Hapoński – fundator kościelnej dzwonnicy

Antoni Hapoński (1817 -1891), prapradziadek Waldemara Wawrzeckiego, był mieszczaninem hrubieszowskim, unitą, człowiekiem majętnym. W historii miasta Hrubieszowa zapisał się jako fundator dzwonnicy i kruchty w kościele unickim w Hrubieszowie oraz ogrodzenia wokół niego.
Hapoński – fundator kościelnej dzwonnicy
Antoni Hapoński był fundatorem dzwonnicy, kruchty w cerkwi unickiej w Hrubieszowie. Sfinansował też ogrodzenie wokół niego.

Hapońscy byli unitami, czyli chrześcijanami wywodzącymi się z kościoła prawosławnego, którzy po Unii Brzeskiej w 1596 roku uznali dogmaty kościoła rzymskokatolickiego, zwierzchnictwo papieża, ale zachowali bizantyjski ryt liturgiczny.

Od kiedy Hapońscy są związani z Hrubieszowem, nie wiadomo. Waldemar Wawrzecki w swoich poszukiwaniach genealogicznych dotarł do praprapradziadka Grzegorza, który w 1815 roku, mając 24 lata ożenił się z 17-letnią Teklą z Mszaneckich. Owocem związku było czterech synów.

W historii miasta Hrubieszów zapisał się najstarszy z nich, Antoni, urodzony w 1817 roku. Dziewiętnaście lat później, tenże Antoni założył rodzinę. Jego wybranką została 17-letnia Helena Łęczyńska.

 – Z rodzinnych przekazów wynika, że prapradziadowie Hapońscy mieli najładniejszy domek na Sławęcinie. Ponoć w tym dworku były jedyne na Sławęcinie serliana, czyli okna weneckie – opowiada pan Waldemar.

Okna weneckie to zwieńczone łukiem otwory okienne oflankowane dwoma mniejszymi prostokątnymi otworami. Miały podkreślić mieszczański charakter dworku. Antoniemu musiało się powodzić nieźle. W dokumentach miejskich funkcjonuje jako obywatel mieszczanin. Czym się zajmował? Głównie handlem i transportowaniem towarów z Imperium Rosyjskiego.

Starosta cerkiewny

Antoni Hapoński był też starostą cerkiewnym. W 1869 roku ufundował murowaną, pokrytą blachą dzwonnicę, a rok później sfinansował także kruchtę w kościele unickim pod wezwaniem św. Mikołaja w Hrubieszowie (dziś to siedziba parafii zakonnej ojców bernardynów, a od 2002 r. Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej). 

 – Z pieniędzy Antoniego Hapońskiego wybudowano też ogrodzenie przy kościele – dodaje jego praprawnuk.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Hrubieszowiak 30.01.2019 19:07
Nie jestem złośliwy może był pan w strukturach solidarności jako kierownik w PBR-olu czy jakoś tak co jest mało prawdopodobne panie Waldku. Pisze pan wspomnienia to niech pan opisze jak pan skończył studia i dostał sieę na takie stanowiska za PRL jak po za magazyniera w tamtych czasach nikt bez legitymacji PZPR nie mógł nikt się wybić. Odnosze dziwne wrazenie ze wiedza historyczna jest w Hrubieszowie cenzurowana!! Nikt nic nie pisze o UPA i mniejszości ukraińskiej a lokalne strony typu OLD HRUBIE przedstawiają swój obraz rzeczywistości historycznej. Nie rozliczymy historii bez przedstawienia prawdy. To jak nie przedstawiamy prawdy, to po co pisać o historii?

jurek 10.09.2020 01:12
co żal tyłek ściska, nie trzeba zazdrościć, trzeba pokazać coś o sobie

Hrubieszowiak 30.01.2019 18:39
Panie Waldemarze a jeszcze jedno pytanie mam bo widzę ze promuje sie pan na każdej możliwej stronie. Był Pan na kierowniczym stanowisku w latach 80-tych? A kto jak nie PZPR mógł obsadzać takie stanowiska? Śmieszy mnie to wszystko jak w Towarzystwie Regionalnym Hrubieszowskim tacy ludzie co tam są którym za komuny sie powodziło najlepiej teraz robią z siebie bojowników solidarności. Wy chyba kpicie z pamięci ludności lokalnej. Tyle chyba w temacie patriotyzmu.

jaga 10.09.2020 01:09
promuj se ty dzwońcu

Hrubieszowiak 30.01.2019 18:33
Skończcie piepszyc i wyszukiwać nie stworzone historie o zasługach rodzinnych bo miasto umiera i wyludnia się w niebywałym tempie .Wspominacie żydów a goniliście Wołyniaków razem z Ukraińcami ,którzy szukali schronienia, taka to społeczność lokalna, która układała sie z lokalnymi bandytami. Za późno już na weryfikacje fantazji niektórych ludzi jak to dbali o POLSKĘ bo z czasem każdy z członków PPR czy PZPR robi się bojownikiem o niepodległość Polski, ale po latach juz nie ma komu tego zweryfikować. Jak to z historią bywa prawda leży po stronie tych co przeżyją najdłużej. Ja jestem za ujawnieniem kto był Volksdeutschem kto układał sie z UPA a kto był w PPR i w komunistycznych bojówkach. No i jeszcze kto był następcą PPR czyli członków PZPR. Ale nie ma woli politycznej ujawnienia członków PZPR to o czym mowa? Jak na razie to komuna robi z siebie zbowidowców i miesza w historii.

un 30.01.2019 18:14
Tak grunt to autopromocja!!!

mieszczanin 30.01.2019 13:23
Piękna historia.

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama