Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 09:35
Reklama
Reklama

Kraj/Region: Godnie pożegnano byłego premiera

Po jego śmierci prezydent RP Andrzej Duda ogłosił dwudniową żałobę narodową. Hołd Janowi Olszewskiemu, zasłużonemu działaczowi antykomunistycznej opozycji oraz byłemu premierowi RP oddała także Komisja Europejska. Na znak żałoby flagi Unii Europejskiej w Brukseli opuszczono do połowy. Wiadomość o śmierci tego zasłużonego człowieka z żalem przyjęli także mieszkańcy Zamojszczyzny.
Kraj/Region: Godnie pożegnano byłego premiera

Autor: PAP/

Jan Olszewski był bardzo ważną postacią także dla prześladowanych przez komunistyczne władze mieszkańców naszego regionu – podkreśla Jerzy Zacharow, opozycjonista z czasów PRL-u oraz działacz społeczny z Zamościa. – Bronił on jako koordynator zespołu prawników z Zamościa i Lublina siedmiu opozycjonistów z Zamojszczyzny. Byli to m.in. Wiesław LipkoKrystyna Rękas, Jerzy Polański oraz bracia WładygowieWaldemar Ryszard. Obserwatorami w tych procesach z ramienia episkopatu Polski byli natomiast Zbigniew i Zofia Romaszewscy.    

Obywatel a Służba Bezpieczeństwa

Jana Olszewskiego uważano za niezwykle uczciwego i prawego człowieka. Co ciekawe, był szanowany nawet przez komunistyczne władze. Urodził się w Warszawie 20 sierpnia 1930 r. Wychowywał się w patriotycznej rodzinie kolejarskiej, która była związana z tradycjami niepodległościowego ruchu robotniczego. W 1943 r. Jan Olszewski wstąpił do "Zawiszy" – najmłodszej grupy wiekowej Szarych Szeregów. Jako łącznik o pseudonimie "Orlik" uczestniczył na terenie dzielnicy Praga w Powstaniu Warszawskim. Potem (w latach 1946-1947) działał w młodzieżowym kole Polskiego Stronnictwa Ludowego Stanisława Mikołajczyka

W 1949 Jan Olszewski ukończył XIII Liceum Ogólnokształcące im. Ludwika Waryńskiego w Warszawie, a w 1953 r. studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował m.in. w Zakładzie Nauk Prawnych PAN, a w latach 1956-1957 także w redakcji tygodnika "Po prostu". W swoich artykułach opisywał m.in. patologiczne zachowanie lokalnych PRL-owskich "kacyków" na prowincji oraz nadużycia w wymiarze sprawiedliwości i sądownictwie. 

Jan Olszewski był także współautorem słynnego tekstu, w którym nawoływano do rehabilitacji żołnierzy AK. W latach 60. ub. wieku zasłynął natomiast jako obrońca w procesach politycznych m.in. Jacka KuroniaKarola ModzelewskiegoAdama Michnika i Melchiora Wańkowicza. Bronił też studentów Uniwersytetu Warszawskiego po wydarzeniach marcowych w 1968 r. Natomiast w połowie lat 70. był jednym ze współzałożycieli Polskiego Porozumienia Niepodległościowego. W ramach działalności w PPN napisał m.in. słynny poradnik pt. "Obywatel a Służba Bezpieczeństwa". Opisywał w nim jakie uprawnienia – w ramach obowiązującego prawa – miała "bezpieka", co pomogło wielu prześladowanym opozycjonistom m.in. podczas stanu wojennego. 

To tylko fragment artykułu. Pełny artykuł dostępny w najnowszym numerze Kroniki Tygodnia i e-wydaniu. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ObserverTreść komentarza: "Zobowiązania szpitala wobec NFZ z tytułu niewykonania ryczałtu to około 18 mln zł."- czy ktoś za to poniesie konsekwencje? Te pieniądze zostały przejedzone? Najważniejsze, że dyrektor zarobiony.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:05Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: SkanerTreść komentarza: Jak to mówi Józefik: Pogadajo, popiszo i przestano...szkoda komentować.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:00Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Nazywasz mnie panie burak absolwentem a później piszesz jakbyś skończył gimnazjum. Jak widać głupota nie boli.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 08:18Źródło komentarza: Hrubieszów: Uczniów mniej, a wydatki rosną. Władze sugerują, by gminy dołożyły do kosztów oświatyAutor komentarza: Kochający kwiaty.Treść komentarza: Pięknymi tulipanami nie da się jednak przykryć tego, co zamierza zgotować mieszkańcom burmistrzyni ze swoimi "niezależnymi" radnymi. Piękne kwiaty nie przykryją działań drenujących kieszenie mieszkańców miasta w celu próby rozpaczliwego ratowania miejskiego budżetu i spłaty obsługi horrendalnego zadłużenia.Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:59Źródło komentarza: Hrubieszów: Posadzili 37 tys. cebulek kwiatów! Gdy to zakwitnie, będzie bajecznie!Autor komentarza: PorażkaTreść komentarza: To jakieś nieporozumienie,p. wojewoda z PO promuje wójta Zająca,p.K. przewodniczącą powiatowych struktur PiS promuje wójta Zająca o co tu chodzi. Jako burmistrz moim zdaniem rozpoczął niszczenie miasta, teraz jako wójt niszczy gminę wiejską (m.in. zadłużenie i nie tylko),co my jako ludzie PO mamy o tym myśleć,takie działanie może doprowadzić do tego że zbojkotujemy wybory na Prezydenta,bo my widzimy różnicę POa PiS a Pan wojewoda nie. Jest nam okropnie przykro widzieć takie nominacje. A może Pan wojewoda już w pis-ie? czy Pan Tusk o tym wie?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 16:48Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: prącisławTreść komentarza: Kupczyk to niech się zajmie nielegalnym parkowaniem na swoim osiedlu!! mieszkańcy wiedzą kto parkuje, nie mogą tego robić pod pomnikiem Piłsudskiego kawał wolnego placu mają i w dodatku to ich teren.Data dodania komentarza: 24.11.2024, 13:12Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama