Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:58
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Zamość: Awarię usunięto, pytania pozostały

Mieszkańcy Zamościa mogą być spokojniejsi. Awaria sieci ciepłowniczej została opanowana. Grzejniki są już ciepłe w mieszkaniach podłączonych do systemu zarządzanego przez Veolię Wschód. W piątek (15 lutego) na konferencji prasowej spółki jej przedstawiciele zapewniali, że dokładne przyczyny awarii poznamy w ciągu najbliższego miesiąca.
Zamość: Awarię usunięto, pytania pozostały

O awarii zamojskiego systemu ciepłowniczego pisaliśmy obszernie w ub. tygodniu. W sobotę (9 lutego) po południu nie grzały kaloryfery w całym Zamościu. Następnego dnia od ciepła było odciętych kilka tysięcy osób. Jak informuje Veolia Wschód 11 lutego nadal wyłączonych było 14 proc. sieci, a 12 lutego – 2 proc. Co ciekawe, awaria nastąpiła w kilku miejscach jednocześnie. Udało się ją ostatecznie opanować dopiero w środę (13 lutego). 

Tajemnicze, potężne ciśnienie

Dwa dni później Veolia Wschód zwołała specjalną konferencję prasową. Przybył na nią m.in. Janusz Lewicki, prezes spółki oraz Roman Trześniowski i Marek Schmidt, członkowie zarządu Veolii Wschód. Opowiadali o przyczynach i przebiegu zamojskiej awarii. Nie demonizowali jednak jej znaczenia. 

– Traktujemy tę awarię jako poważną, ale nie nadzwyczajną. Takie sytuacje zdarzały się w wielu miastach, m.in. w Gdańsku i Kielcach – podkreślał prezes Janusz Lewicki. – Przyczyną kłopotów było rozszczelnienie sieci, które powstało w wyniku potężnego ciśnienia. Nie wiemy jeszcze skąd się ono wzięło. Będziemy to szczegółowo badać, wyjaśniać. A kluczowe mogą być w tej sprawie niuanse...

– Mamy już pewne podejrzenia w tej sprawie. Być może to ciśnienie powstało w wyniku splotu różnych zdarzeń – dodał Roman Trześniowski.

Na konferencji dziennikarze dowiedzieli się także, iż Veolia Wschód określa obecnie stan swojej sieci ciepłowniczej jako "średni". Obecnie jej długość wynosi w sumie ok. 78 km. Są tam odcinki nowoczesne, zmodernizowane, ale nie brakuje także takich, które pamiętają jeszcze lata 70. ub. wieku (w sumie jest ich jednak ok. 3 km). 

W latach 2014-2018 spółka na modernizację i inwestycję sieci wydała w sumie ok. 15 mln zl. W tym roku podobne działania pochłoną ok. 2,5 mln zł. – Setki metrów sieci wymieniamy co roku – zapewniał prezes Janusz Lewicki. – Nie zawsze jednak wiek odcinków sieci decyduje o ich awaryjności. Awarii mogą ulec starsze elementy, ale zdarza się to także na nowych.  

 

 

To fragment artykułu, który ukazał się w najnowszym numerze Kroniki Tygodnia. Do pobrania także w e-wydaniu. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama