Podczas spotkania wszystkie szczegóły inwestycji i działania farmy przedstawili Robert Adamczewski i Magdalena Jachowicz z firmy EDP Renewables Polska. Tajniki swojej pracy przedstawili pracownicy firmy Vestas, która utrzymuje i zajmuje się serwisowaniem farmy. Mieliśmy okazję także wejść do samego wnętrza wiatraku, zobaczyć jego system i przyjrzeć się działaniu samej farmy.
Farma w Tyszowcach to 15 wiatraków. Śmigło wiatraku to ma długość 49 m i waży 5,7 tony. Wieża turbiny ma 95 metrów. By obsłużyć inwestycję położono 16 km kabli. 15 turbin na farmie w Tyszowcach jest w stanie wygenerować w ciągu roku prąd 30000 gospodarstw domowych. Turbiny są utrzymywane przez specjalistów z duńskiej firmy Vestas - największego na świecie wytwórcę turbin wiatrowych.
Warto podkreślić, że proces inwestycyjny trwał 5 lat. W tym czasie firma prowadziła eksperymenty i pomiary, a także przygotowywała inwestycje, by otrzymać pozytywną decyzję środowiskową. Sprawdzano, czy inwestycja nie wypłynie negatywnie na przyrodę a szczególnie na migracje ptaków.
Na terenie samej farmy wiatrowej panują bardzo obostrzone środki bezpieczeństwa, pracownicy są odpowiednio szkoleni do pracy na dużych wysokościach, a teren farmy jest miejscem szkoleń i spotkań jednostek straży pożarnej, które mogą sprawdzić się na wymagającym i ciekawym terenie.
Stworzenie farmy wiatrowej w Tyszowcach przyniosło także wymierne korzyści dla mieszkańców. Wybudowano 36 km kw. dróg dojazdowych na polach, a kolejne 10 km zostało zmodernizowane.
-----------------------------------------------------------------
Na terenie powiatu tomaszowskiego firma EDP Renewables Polska wybudowała dwie farmy wiatrowe: jedną na terenie gmin Tomaszów Lubelski oraz Jarczów, drugą natomiast na terenie sąsiedniej gminy Tyszowce. Składają się łącznie z 42 turbin wiatrowych najnowszej generacji, o łącznej mocy przekraczającej 76 MW.
Jak podaje EDP Renewables Polska, dzięki farmom wiatrowym takim jak ta w Tyszowcach, Polska będzie w stanie wypełnić zobowiązania unijne dotyczące rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz ograniczaniu emisji dwutlenku węgla. Energia pozyskiwana z wiatru jest ekologicznie czysta, do jej wytworzenia nie potrzeba spalać żadnego paliwa. W opinii Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), energetyka wiatrowa jest najbardziej łagodnym i bezpiecznym dla człowieka sposobem wytwarzania energii elektrycznej.
Napisz komentarz
Komentarze