Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:01
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamość: Spichlerz pełen dobra u św. Brata Alberta

Codziennie do przedsionka dawnej kaplicy tymczasowej przy kościele św. Brata Alberta w Zamościu przychodzi kilkadziesiąt osób. Jedni przynoszą żywność, drudzy z niej korzystają To Spichlerz Brata Alberta, pierwsza w Zamościu i w regionie jadłodzielnia.
Zamość: Spichlerz pełen dobra u św. Brata Alberta
Wolontariusze 'Spichlerza' to niemal 20 osób w różnym wieku.

Pan Jan mieszka ze sparaliżowaną żoną. Ledwie wiążą koniec z końcem. Często korzysta z jadłodzielni. Wychodzi stąd z siatkami pełnymi jedzenia. Bierze je nie tylko dla żony, ale też dla potrzebujących sąsiadów, którzy nie mogli tego dnia przyjść albo po prostu się wstydzą. 

– Takich osób jest więcej. Ludzie zaczęli sami się organizować i pomagać. Nie musimy ich namawiać, są nauczeni dzielenia się z innymi. Przychodzi do nas m.in. regularnie pan, który zanosi jedzenie swojej sąsiadce – mówi ksiądz Łukasz Kolasa

– Działalność przy jadłodzielni nauczyła mnie, by nie oceniać po pozorach. Bardzo często ktoś lepiej ubrany także potrzebuje skorzystać z naszego Spichlerza, bo jedzenie przekazuje innym osobom. Chodzi o to, by upowszechniać ideę dzielenia się żywnością. Poza tym to miejsce otwarte dla wszystkich, nie tylko do osób ubogich czy jednej grupy społecznej.  Wystarczy przyjść, drzwi są szeroko otwarte – dodaje Łukasz Kamiński, pomysłodawca powstania jadłodzielni.  

Nie tylko od święta 

 –Z jadłodzielniami spotkałem się w Warszawie, gdzie w środowiskach akademickich dość powszechne są lodówki społeczne. To miejsca nie tylko dla osób ubogich, ale też często zabieganych. Nasza jadłodzielnia w porównaniu z innymi miejscami w Polsce jest wyjątkowa, bo to nie tylko miejsce z żywnością "pozostawione same sobie", ale konkretna wspólnota – wyjaśnia Kamiński. 

Na zamojską jadłodzielnię dzięki wsparciu parafii świętego Brata Alberta przystosowano  przedsionek byłej kaplicy tymczasowej kościoła przy ulicy Dembowskiego 24. Kupiono i ustawiono półki, wydrukowano ulotki i plakaty informujące o inicjatywie. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Alibaba 31.12.2023 21:28
Szkoda że jeszcze fajek nie dają i piws. Nie musiałbym grzebać po śmietnikach.

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama