Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 22:37
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

52-latek nabawił się choroby zawodowej. Skóra schodzi mu z rąk

Był okazem zdrowia. Jego pasją było szybownictwo. Pomagał innym, stając się m.in. dawcą szpiku. Ale choroba zawodowa przekreśliła wszystko. Mieszkaniec gminy Sitno, który od kilku lat boryka się z problemami skórnymi, domaga się przed sądem pracy od zamojskiej firmy za zmarnowane zdrowie 30 tys. zł zadośćuczynienia oraz comiesięcznej renty w kwocie 500 zł.
52-latek nabawił się choroby zawodowej. Skóra schodzi mu z rąk
To wstydliwa choroba, dlatego pokrzywdzony stara się osłaniać ręce przed widokiem obcych.

Pan Henryk ma 52 lata i mieszka w gminie Sitno. Zmiany skórne na dłoniach pojawiły się u niego siedem lat temu. Mężczyzna wiąże to z tym, że w pracy miał kontakt z płynem chłodzącym znajdującym się na wyjmowanych po obróbce detalach oraz narzędziach. Wieloletni kontakt ze żrącym chłodziwem doprowadził do bardzo bolesnego i trudnego w zagojeniu podrażnienia skóry, które polegało na łuszczeniu się i odpadaniu skóry z powierzchni całych rąk.

Drażniące chłodziwo

Nasz rozmówca od 1988 r. pracował w dwóch zamojskich zakładach na stanowiskach mechanika samochodowego, dozorcy, ślusarza, zbrojarza oraz tokarza, który jest jego wyuczonym zawodem. Później zatrudniony był jako tokarz w prywatnej firmie pod Zamościem i zakładzie pod Warszawą, gdzie pracował jako sprzedawca-magazynier. Jak podkreśla, na żadnym z tych stanowisk nie świadczył pracy w narażeniu na czynniki działające drażniąco i alergizująco na skórę. Brak kontaktu z takimi substancjami, a co za tym idzie brak jakichkolwiek problemów zdrowotnych, potwierdza fakt posiadania przez pana Henryka w latach 1997-2004 licencji pilota szybowcowego. Legitymowanie się takimi uprawnieniami wymagało przechodzenia cyklicznych kontroli i uzyskiwania zgody Głównego Inspektora Personelu Lotniczego na wykonywanie obowiązków pilota. Warto zauważyć, że jednym z zasadniczych kryteriów był brak jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ehhhh 02.05.2019 03:40
Zawsze tak jest nabawisz sie jakiegos g...a a pozniej walcz o swoje.... wiem cos o tym. Skoro byl dawca szpiku to o czym mowa musial czyc zdrowy jak rydz!

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama