Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:00
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Błogosławiony wrócił do kościoła w Gdeszynie

Na cmentarzu w Gdeszynie 26 kwietnia ekshumowano prochy błogosławionego ks. Zygmunta Pisarskiego.
Błogosławiony wrócił do kościoła w Gdeszynie

Po 76 latach do gdeszyńskiego kościoła powrócił błogosławiony ksiądz Zygmunt Pisarski. Jego szczątki ekshumowano 26 kwietnia, złożono w maleńką trumnę, a tę schowano do większej i wyeksponowano na tymczasowym ołtarzu bocznym. Jesienią spoczną w specjalnym sarkofagu w stole ołtarzowym.

Jest niedziela Miłosierdzia Bożego 28 kwietnia 2019 roku. Na pół godziny przed sumą w gdeszyńskim kościele Wniebowzięcia NMP spoglądam na zdjęcie młodego, uśmiechniętego kapłana, stojącego na tle ówczesnego drewnianego kościoła parafialnego. Fotografia opatrzona jest podpisem "Bł. ks. Zygmunt Pisarski proboszcz parafii Gdeszyn w latach 1933-1943". Na odwrocie historia jego męczeńskiej śmierci, beatyfikacji i tekst modlitwy za jego wstawiennictwem. Zaraz potem moją uwagę przyciąga stojąca na prowizorycznym bocznym ołtarzu trumna. Świeże kwiaty, zapalone świece... Sąsiedztwo bocznego ołtarza poświęconego bł. księdzu Pisarskiemu sugerowało mi coś, o czym kiedyś czytałam.

 

Śladami dzieciństwa

Dzień wcześniej wędrowałam przez miasto dzieciństwa księdza Zygmunta – Krasnystaw. Wiedziałam, że jest tutaj szlak zwany "Droga życia bł. ks. Zygmunta Pisarskiego". Spodziewałam się mapy, tablicy, folderu. Niestety.

W drodze do rynku napotkałam tabliczkę na szkole "Stacja IX/XX Gimnazjum". To w tym budynku ówczesnego gimnazjum uczył się Zygmunt Pisarski. Zawsze to jakiś początek (choć prawie środek szlaku). W biografii ks. Zygmunta wyczytałam, że sakramenty święte przyjął w kościele św. Franciszka Ksawerego. Tam na ścianie barokowego kościoła umieszczono tabliczkę ze stacją I/XX "Tutaj, dwa dni po urodzeniu, tj. 26.04.1902 r., został ochrzczony, a później przyjmował kolejne sakramenty święte, pełnił rolę ministranta i odprawił swoją mszę prymicyjną, Zygmunt Pisarski, krasnostawianin".

Strona podana na tabliczce www.pielgrzymkrasnostawski.pl nie działa, znikąd pomocy. Udałam się do Muzeum Regionalnego. Otrzymałam informację: "Na pewno ksiądz proboszcz będzie coś wiedział więcej". Ksiądz dziekan miał gdzieś rozmieszczenie stacji spisane na kartkach, ale te "się zapodziały". Po chwili przypomniał sobie, gdzie mogą być tabliczki, ale przed wyruszeniem w trasę zasugerował wstąpienie do ogrodu biblijnego – "tam też jest ks. Pisarski".

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

trzeszczany 13.05.2019 17:06
Czy w Wielki Czwartek po złożeniu Jezusa do Ciemnicy wolno grać na instrumentach, tańczyć i przekrzykiwać się w śpiewie.... ????

luteran 13.05.2019 09:16
zboczeńcy i gra w kości ,,,,,,,,a gdzie słowo Boże ,ewangelia i prawda biblijna

jeszczekatolik 13.05.2019 08:20
Bo księza nie tolerują księży, którzy dają coś od siebie ludziom i na światłe cele. Oni są od brania! I dlatego Ks. Ostasz to ich wróg bo pokazał, że można być kapłanem inaczej i to z dużymi sukcesami! A biskup....

trzeszczany 06.05.2019 17:21
Ks. Pisarskiego zapoczątkował ks. Ostasz. Wcześniej cisza była na ten temat. A później Ostasza przeniesiono a teraz wszyscy się lansują na jego plecach

KapElan 07.05.2019 13:56
Pisarskiego zapoczątkował jego ojciec. Ostasz zapoczątkował jego kult. I raczej nikt się nie lansuje, tylko kontynuuje dzieło księdza Ryśka. Tak to widzę.

trzeszczany 13.05.2019 04:35
Jeżeli obecny proboszcz kontynuuje to dzieło to dlaczego ks. Ostasz ma zakaz przyjeżdżania do Gdeszyna w tym do szkoły którą stworzył, na którą oprócz pracy wyłożył pieniądze z pola które dostał po rodzicach , na cmentarz gdzie był pochowany Bł. Ks. Pisarski. Czy to nie jest początek isłamu.

jowi 03.05.2019 15:50
Najwieksza zasluga w upowszechnueniu kultu x. Zygmunta ostatnich lat to praca w Gdeszynie x. Ryszarda Ostasza ktorego haniebnie potraktowano i przeniesiono.

trzeszczany 13.05.2019 04:59
Całkowicie z Tobą Jowi się zgadzam , to trwa do dzisiaj , dowodem tego był słynny odpust 02.05 2019 lansowany w w\w gazecie na którym byli wszyscy księża z okolicy i ci którzy knuli intrygę z jego wyrzucaniem . Nie było ks. Rysia i tej rodziny Pisarskiego która z nim była

pastor filipek KECH 02.05.2019 18:27
paranoja a nie Chrześcijaństwo

Pop z Kisielina 02.05.2019 18:39
pastor filipek KECH to przejdź na Islam to zobaczysz co to jest paranoja w imię Boga.

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama