Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 15:13
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Porucznik "Ostoja"

Był nauczycielem i inicjatorem amatorskich teatrzyków. W czasie wojny doskonałym organizatorem konspiracji w Nabrożu i okolicy. Pod nosem Niemców i konfidentów wydawał podziemną prasę. Został zabity przez nacjonalistów ukraińskich w 1943 roku podczas napadu na plebanię w Nabrożu.
Porucznik "Ostoja"

Rodzina do dziś przechowuje zielony płaszcz, w którym wtedy był ubrany. A także duży mosiężny dzwonek, którym Tomasz Wielosz, jako belfer wyznaczał przerwy i wzywał na lekcje.

 – W rzeczach Tomasza znaleziono także fotografię dziewczyny – Marysi. Zdjęcie pochodzi z 1934 roku. Widnieje na nim podpis "Karków 27 kwietnia. Kochanej Ali – Maryśka". Choć nie jest podpisane, że to zdjęcie dla niego, ta dziewczyna ze zdjęcia musiała być dla niego kimś ważnym – mówi Iwona Rudnik, krewna Tomasza Wielosza.

 

Trudne dzieciństwo

Tomasz Wielosz urodził się 31 grudnia 1902 r. w Nabrożu, jako czwarte, najmłodsze dziecko Augustyna Wielosza i Katarzyny z d. Gołębiowskiej. Długo nie cieszył się szczęśliwym dzieciństwem. Jego rodzice wcześnie zmarli. Wychowanie Tomka przejęła o wiele lat starsza od niego, zamężna siostra Anna Nowosad.

W rodzinnej wsi Tomasz Wielosz kończył carską szkołę podstawową z obowiązkowym wówczas językiem rosyjskim. Był zdolnym i bystrym uczniem. Dzięki wsparciu finansowemu zamężnej siostry skończył szkoły w Tyszowcach i Turkowicach. 

Później odbył obowiązkową służbę wojskową, w trakcie, której wysłano go do Szkoły Oficerów Rezerwy w Równem. Do cywila Tomasz Wielosz odszedł w stopniu ppor. rezerwy. Po uzupełnieniu edukacji w Seminarium Nauczycielskim w Lublinie w 1931 roku znalazł pierwszą pracę w szkole powszechnej w Tarnawatce. Potem pracował także w szkołach podstawowych w Ludwinie koło Łęcznej i Mikaszewiczach na Polesiu. Utrzymywał kontakty z dziedzicem Łykoszyna Stanisławem Świeżawskim – posłem na Sejm, a w latach 1934-1936 szefem kancelarii cywilnej Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego.

 – Tomasz Wielosz był nie tylko nauczycielem, ale i animatorem lokalnego życia kulturalnego. Organizował amatorskie zespoły teatralne i sam w nich występował. Z tego okresu zachowało się w domowym archiwum kilka rodzinnych zdjęć – mówi pani Iwona.

O losach Tomasza Wielosza, twórcy konspiracji w Nabrożu i okolicy przeczytaj w papierowym wydaniu "Kroniki Tygodnia"

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją historię rodzinną napisz do autora [email protected] lub zadzwoń (84) 62 70 011

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama