Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:31
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Całe rodziny w kolejce. Łukowa dzieli się krwią

Około 1 700 litrów krwi zebrano podczas dotychczasowych akcji w Łukowej. To osiem i pół beczki na paliwo! Przez 12 lat dokonano prawie 3 700 donacji. W lipcu szykuje się mały jubileusz. Klub Honorowych Dawców Krwi im. ks. Marka Sobiłło przy OSP w Łukowej zaprasza na 50. akcję poboru krwi. Zbiegnie się ona w czasie z 76. rocznicą pacyfikacji Łukowej.
Całe rodziny w kolejce. Łukowa dzieli się krwią
Ludzie idą najpierw do kościoła, a po mszy – do budynku miejscowego gimnazjum, gdzie pobierana jest krew.

Pod koniec kwietnia w łukowskim gimnazjum przeprowadzono 49. akcję poboru krwi, w której wzięło udział 60 osób. – Raz więcej ludzi przychodzi, raz mniej, ale na frekwencję nigdy nie możemy narzekać – mówi Robert Chmiel, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi im. ks. Marka Sobiłło przy OSP w Łukowej. – U nas do oddawania krwi nikogo specjalnie nie trzeba namawiać.Sporo młodych ludzi wyjechało do pracy za granicą, ale jak przyjeżdżają do domu, to nie zapominają o naszych akcjach.

W Łukowej krew oddają całe rodziny. To taka świecka tradycja. Pan Robert – z uwagi na kłopoty zdrowotne – musiał zaprzestać oddawania krwi, ale ciągłość w rodzinie pozostała. Krwią dzieli się troje jego dzieci. I synowa.

Tytoń i krew

Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się w 2007 r. po tym, jak w Biłgoraju zlikwidowano stały punkt pobierania krwi. Robert Chmiel wraz z nieżyjącym już ks. Markiem Sobiłło poszli wtedy do wójta Stanisława Kozyry, żeby go namówić do zorganizowania akcji. Zgodził się. Pierwszą akcję zorganizowano 15 lipca. Przyszło 99 osób, w tym wójt gminy Łukowa, który od tamtej pory regularnie bierze udział w akcjach. Zebrano 44,5 l krwi. Trzy miesiące później odbyła się druga akcja. Przyszło 90 osób. I tak jest do tej pory. Rekord padł w grudniu 2016 r., gdy krew oddało 121 osób! – Krwiodawstwo przechodzi u nas z pokolenia na pokolenia, bo ci, którzy 12 lat temu zdecydowali się po raz pierwszy oddać krew, przychodzą dziś na akcje ze swoimi dorosłymi już pociechami – mówi wójt Stanisław Kozyra– Mamy sporo telefonów z całej Polski. Ostatnio dzwonili do nas z jakiejś gminy spod Szczecina z pytaniem: "Jak wy to robicie, że tylu mieszkańców oddaje krew?". Odpowiedzi brak. Dzięki zaangażowaniu księży, samorządu, mieszkańców, a zwłaszcza prezesa Klubu HDK, który wchodzi oknem, gdy go wyrzucają drzwiami, po prostu to robimy.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama