Organizatorem tego wyjątkowego wydarzenia jest Polska Centrala Firm Symulacyjnych CENSYM i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zamościu. Podczas II Ogólnopolskich Targów Firm Symulacyjnych prezentuje się 7 firm z całej Polski, w tym zamojska firma consultingowa Matrix, działająca przy CKZiU. Do Zamościa zjechali przedstawiciele branży turystycznej, graficznej, fotograficznej, multimedialnej, kosmetycznej, transportowo-spedycyjnej czy konsultingowej.
Firmy symulacyjne to nowatorski pomysł na przygotowanie młodzieży do rynku pracy. Istotą wirtualnego przedsiębiorstwa jest symulacja, czyli naśladownictwo pracy autentycznego przedsiębiorstwa. Nie posiada ono prawdziwych towarów ani pieniędzy, jednak prowadzi symulowaną wymianę handlową z innymi firmami symulacyjnymi. Firma symulacyjna jest często wspierana przez przynajmniej jedno prawdziwe przedsiębiorstwo (firmę-matkę), którego produkty i działalność ta firma symuluje.
Podczas otwarcia targów obecni byli przedstawiciele władz CKZiU Zamość, dyrektor CENSYM Polska Bogusław Baszczak, uczniowie CKZiU oraz wystawcy z całej Polski: z Kostrzyna nad Odrą, z Jeleniej Góry, z Zielonej Góry, Gdańska, Sanoka oraz Zamościa.
- Takie firmy są coraz popularniejsze w całej Polsce. Młodzież może się uczyć realiów działania rynku, kontaktować między sobą. To świetne przygotowanie dla młodzieży i nowoczesna metoda edukacyjna, którą warto promować. Ogromną zaletą firm symulacyjnych jest działanie przy rzeczywistych dokumentach, fakturach. Jedyną różnicą jest to, że nie obracają realnym pieniądzem. To cenne np. w branży bankowej, gdzie stażysta, ze względu na ochronę danych nie miałby dostępu do wielu dokumentów i nie poznałby procedur działania. Taka firma symulacyjna umożliwia młodzieży zrozumienie rynku pracy i nabranie poważnego doświadczenia, które potem procentuje w realnych przedsiębiorstwach - mówi Tadeusz Szewczyk, dyrektor CKZiU.
Jednym z wystawców jest firma konsultingowa V-Student Consulting, która działa przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, oddział w Jeleniej Górze. Młodzi studenci w ramach firmy symulacyjnej wspierali Giełdę Papierów Wartościowych, Uzdrowisko Cieplice czy Iglotex. Dla GPW młodzi analizowali możliwości przewidzenia krachu spółki notowania na giełdzie.
W radzie nadzorczej wielokrotnie nagradzanej firmy zasiadają dziekan, prodziekani i wykładowcy uczelni.
- Nawiązujemy współpracę z realnymi przedsiębiorstwami, z ogromnymi spółkami jak Giełda Papierów Wartościowych, czy regionalnymi przedsiębiorstwami jak Uzdrowisko Cieplice. Dla Uzdrowiska Cieplice robiliśmy analizę tego, co zachęca kuracjuszy do odwiedzin uzdrowiska. Nasze działania mają realny wpływ na rynek. Często przedsiębiorstwa po takim audycie wprowadzają zmiany do swojej organizacji - mówi Patryk Prusinowski, wiceprezes ds. promocji i rozwoju firmy V Student Consulting.
''Kronika Tygodnia'' jest patronem medialnym II Ogólnopolskich Targów Firm Symulacyjnych
Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Zamościa, Andrzeja Wnuka.
Napisz komentarz
Komentarze