- Uczestnictwo obywateli we władzy sądowniczej wynika wprost z konstytucji. Nazywamy to fachowo udziałem "czynnika społecznego we władzy sądowniczej". W zamojskim Sądzie Okręgowym ławnicy zajmują się głównie sprawami rozwodowymi i rodzinnymi, których ciągle przybywa - wyjaśnia sędzia Jerzy Żurawicki, prezes Sądu Okręgowego w Zamościu.
Wysokie wymagania
Aby zostać ławnikiem należy mieć najmniej 30 lat, ale nie więcej niż 70, mieć nieposzlakowaną opinię, być niekaranym, posiadać co najmniej średnie wykształcenie. Prawo wymaga także od ławników dobrego zdrowia, poświadczonego opinią lekarza. Kandydata na ławnika mogą zgłaszać do rad gmin stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe (z wyjątkiem partii politycznych) oraz co najmniej 50 obywateli mieszkających w danej gminy. Tak zgłoszeni kandydaci zostaną wybrani na ławników przez radę miejską w tajnym głosowaniu.
Kadencja ławnika trwa 4 lata. Ławnicy uczestniczą w rozprawach, biorą udział w naradach przed wydaniem wyroku i posiedzeniach rady ławniczej. Mają obowiązek zapoznania się z aktami sprawy. W myśl przepisów, obecność ławników jest obowiązkowa w sprawach z zakresu prawa pracy, sprawach rozwodowych, alimentacyjnych czy ustalenia ojcostwa.
Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
Napisz komentarz
Komentarze