Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:53
Reklama
Reklama

Zamojskie ulice: Szczebrzeska. Na Drodze Królewskiej

– Ulica Szczebrzeska była kiedyś jedną z najważniejszych arterii komunikacyjnych Zamościa. Jeździły nią autobusy, tiry, samochody dostawcze. Wjeżdżały także na starówkę. Ponadto przy ulicy działała stacja paliw CPN (przy skrzyżowaniu w drogą z Męczenników Rotundy), która była niezwykle popularna. Ruch był tam potężny! – wspomina Wiesław Nowakowski, zamojski radny miejski i społecznik.
Zamojskie ulice: Szczebrzeska. Na Drodze Królewskiej
Na ulicy Szczebrzeskiej ok. 1911 roku. Po prawej stronie widać Bramę Szczebrzeską (lub Szczebrzeszyńską), a w tle zamojską Katedrę. Zdjęcie wykonał Jan Strzyżowski. Zostało ono wydane na karcie pocztowej.

Według niego wszystko zmieniło się głównie podczas ostatnich, wielkich renowacji Zamościa. Odbudowano wówczas mur obronny oraz m.in. fosę obok Bramy Szczebrzeskiej. W ten sposób ulica została przerwana na odcinku kilkuset metrów (stało się to w 2012 r.). 

To nietypowa w Zamościu sytuacja. 

Wylotówka na Szczebrzeszyn

Wiesław Nowakowski wychowywał się w domu przy ul. Klonowej na Karolówce. Pamięta, że w czasach, gdy był dzieckiem, ul. Szczebrzeska była w całości wybrukowana "kocimi łbami", a przy wjeździe na ul. Śląską stała jakaś figurka. Nie umie teraz powiedzieć kogo ona wyobrażała i jak dokładnie wyglądała (może ktoś z naszych czytelników sobie ją przypomni?). Na pewno jednak została ona zdemontowana podczas remontów przeprowadzonych w latach 70. ub. wieku. I słuch po niej zaginął. Pan Wiesław pamięta także, że przy torach kolejowych przy ul. Szczebrzeskiej rosły kiedyś morwy. 

– Jeszcze jako uczniowie chodziliśmy na lekcje religii do Kolegiaty, a dzisiaj Katedry. Wybieraliśmy drogę wzdłuż torów, więc mogliśmy ulicę Szczebrzeską oglądać jakby od tej drugiej, mniej reprezentacyjnej strony – wspomina Wiesław Nowakowski. – Widzieliśmy nie tylko te morwy, ale także zamojskie sady, składy czy podwórka. Wzdłuż ul. Szczebrzeskiej stały kiedyś przeważnie drewniane domy. Takie były także budynki gminnej spółdzielni na Karolówce. Teraz stoją tam sklepy "Snop". To wszystko dawało zupełnie inny obraz miasta. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


CZYTAJ TAKŻE: ZAMOJSKIE ULICE - BAZYLIAŃSKA

CZYTAJ TAKŻE: ZAMOJSKIE ULICE - OKRZEI

CZYTAJ TAKŻE: ZAMOJSKIE ULICE - GRECKA


Tak wyglądał Zamość ok. 1820 roku. Został on uwieczniony na obrazie J. F. Brudera. Na pierwszym planie widać muzykantów. Idą oni w miejscu gdzie dzisiaj jest ul. Szczebrzeska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Z 25.06.2019 17:53
"Kocie łby" to były na ulicy Śląskiej i na ulicy Błonie. Na Szczebrzeskiej był klinkìer.

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama