Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:17
Reklama
Reklama

Woda dobra do picia i do kąpieli

Jakość wody przeznaczonej do spożycia na terenie powiatu biłgorajskiego utrzymuje się na dobrym poziomie i co najważniejsze jest bezpieczna dla zdrowia konsumentów. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Biłgoraju przedstawiła wyniki swoich badań za ub. rok.
Woda dobra do picia i do kąpieli

Nadzór nad jakością wody do spożycia sanepid sprawuje w 40 wodociągach zbiorowego zaopatrzenia oraz 3 wodociągach lokalnych. – Większość zasobów wód podziemnych zasilających wodociągi powiatu biłgorajskiego nadaje się do bezpośredniego wykorzystania bądź po zastosowaniu prostych metod uzdatniania, polegających głównie na usuwaniu naturalnych pierwiastków takich jak żelazo i mangan – informuje Joanna Sarzyńska, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Biłgoraju.

Obszarowa ocena jakości wody została przygotowana na podstawie wyników badań wody uzyskanych w ramach prowadzonego nadzoru sanitarnego, a także w oparciu o wyniki badań wody z prowadzonej przez administratorów kontroli wewnętrznej. W ub. roku nie zgłaszano żadnych reakcji niepożądanych związanych ze spożyciem wody z sieci wodociągowej.

Sanepid nie wydał ani jednej decyzji o stwierdzeniu braku przydatności wody do spożycia przez ludzi, ale prowadzono dwa postępowania dotyczące poprawy jakości wody w wodociągach Górecko Stare oraz Biszcza. W obu przypadkach chodziło o zniwelowanie poziomu mętności wody. – Mimo że stwierdzany w wodzie tych wodociągów poziom mętności nie zagrażał bezpieczeństwu zdrowotnemu konsumentów, to należało podejmować każde działanie, które pozwalało na poprawę jej jakości – informuje Joanna Sarzyńska. – Działania naprawcze okazały się skuteczne i w obu przypadkach zakończono postępowanie administracyjne .

Z wody wodociągów zbiorowego zaopatrzenia korzysta aż 98,7 proc. mieszkańców powiatu biłgorajskiego.

Nadzorem nad jakością wody do spożycia zajmuje się w biłgorajskiej stacji Sekcja Higieny Komunalnej. Do zadań jej pracowników należą m.in. nadzór nad przestrzeganiem wymagań higienicznych i zdrowotnych na terenie kąpielisk oraz pobieranie prób wody do badań laboratoryjnych, a także nadzór nad przestrzeganiem wymagań higienicznych i zdrowotnych w obiektach użyteczności publicznej, obiektach zamieszkania zbiorowego oraz w obiektach rekreacji indywidualnej.

Przed zeszłorocznym sezonem wakacyjnym zgłoszono w powiecie biłgorajskim cztery miejsca wykorzystywane do kąpieli. Były to zalewy w Biłgoraju (Bojary), Józefowie, Frampolu oraz zbiornik Biszcza-Żary. Nie wprowadzano zakazów kąpieli na żadnym z nich, a stwierdzany na obiektach stan sanitarno-higieniczny oraz porządkowy nie budził zastrzeżeń. Kontrole wykazały również, że nadzór nad tymi miejscami prowadzony był przez zarządców właściwie.

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama