Nadzór nad jakością wody do spożycia sanepid sprawuje w 40 wodociągach zbiorowego zaopatrzenia oraz 3 wodociągach lokalnych. – Większość zasobów wód podziemnych zasilających wodociągi powiatu biłgorajskiego nadaje się do bezpośredniego wykorzystania bądź po zastosowaniu prostych metod uzdatniania, polegających głównie na usuwaniu naturalnych pierwiastków takich jak żelazo i mangan – informuje Joanna Sarzyńska, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Biłgoraju.
Obszarowa ocena jakości wody została przygotowana na podstawie wyników badań wody uzyskanych w ramach prowadzonego nadzoru sanitarnego, a także w oparciu o wyniki badań wody z prowadzonej przez administratorów kontroli wewnętrznej. W ub. roku nie zgłaszano żadnych reakcji niepożądanych związanych ze spożyciem wody z sieci wodociągowej.
Sanepid nie wydał ani jednej decyzji o stwierdzeniu braku przydatności wody do spożycia przez ludzi, ale prowadzono dwa postępowania dotyczące poprawy jakości wody w wodociągach Górecko Stare oraz Biszcza. W obu przypadkach chodziło o zniwelowanie poziomu mętności wody. – Mimo że stwierdzany w wodzie tych wodociągów poziom mętności nie zagrażał bezpieczeństwu zdrowotnemu konsumentów, to należało podejmować każde działanie, które pozwalało na poprawę jej jakości – informuje Joanna Sarzyńska. – Działania naprawcze okazały się skuteczne i w obu przypadkach zakończono postępowanie administracyjne .
Z wody wodociągów zbiorowego zaopatrzenia korzysta aż 98,7 proc. mieszkańców powiatu biłgorajskiego.
Nadzorem nad jakością wody do spożycia zajmuje się w biłgorajskiej stacji Sekcja Higieny Komunalnej. Do zadań jej pracowników należą m.in. nadzór nad przestrzeganiem wymagań higienicznych i zdrowotnych na terenie kąpielisk oraz pobieranie prób wody do badań laboratoryjnych, a także nadzór nad przestrzeganiem wymagań higienicznych i zdrowotnych w obiektach użyteczności publicznej, obiektach zamieszkania zbiorowego oraz w obiektach rekreacji indywidualnej.
Przed zeszłorocznym sezonem wakacyjnym zgłoszono w powiecie biłgorajskim cztery miejsca wykorzystywane do kąpieli. Były to zalewy w Biłgoraju (Bojary), Józefowie, Frampolu oraz zbiornik Biszcza-Żary. Nie wprowadzano zakazów kąpieli na żadnym z nich, a stwierdzany na obiektach stan sanitarno-higieniczny oraz porządkowy nie budził zastrzeżeń. Kontrole wykazały również, że nadzór nad tymi miejscami prowadzony był przez zarządców właściwie.
Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.
Napisz komentarz
Komentarze