Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 03:48
Reklama
Reklama

Kościółek w Werbkowicach

Drewniana, zabytkowa świątynia w Werbkowicach ma 140 lat. Początkowo służyła unitom, potem prawosławnym i rzymskim katolikom. Był pomysł, aby nieużywany kościół rozebrać. Zaprotestowali mieszkańcy. A grupa społeczników postanowiła go wyremontować. Częściowo się udało.
Kościółek w Werbkowicach

Pierwszą świątynią chrześcijańską w Werbkowicach była cerkiew unicka pw. Archanioła Michała z 1691 roku. Jej budowę zapowiadał akt fundacyjny z 25 kwietnia 1690 r. wystawiony przez starostę grabowieckiego Aleksandra Łaszcza i Katarzynę Firlej. W tym też prawdopodobnie czasie biskup chełmski Augustyn Aleksander Łodziata erygował parafię unicką, czyli obrządku wschodniego podlegającą papieżowi rzymskiemu, obejmującą Werbkowice, Konopne i Kotorów. Drewniana, kryta gontem lub słomą i z blaszaną kopułą cerkiewka stanęła nad Huczwą na północny-zachód od istniejącego drewnianego kościoła, w miejscu tzw. dzisiejszej starej plebanii. Wokół niej znajdował się cmentarz. Wyposażenie cerkwi było ubogie. Nie posiadała na przykład ikonostasu z carskimi wrotami. Planowany w latach 60. XIX w. remont nie doszedł do skutku.

 

Najpierw cerkiew

Budowę nowej świątyni rozpoczęto około 1870 roku. Rok później ją ukończono, a w 1873 r. poświęcono. Popadającą w ruinę starą cerkiew rozebrano, a z jej elementów wybudowano dom dla psalmisty. Część wyposażenia, w tym dzwony, przeniesiono do nowej. Pierwotnie budynek był kryty gontem, zaś jedna kopuła blachą. Wewnątrz wstawiono ikonostas. Patronem nowej cerkwi również został św. Archanioł Michał, którego czczono w Werbkowicach w dniu 8/20 listopada. Uroczyście obchodzono również Święto Matki Bożej Zielnej, podczas którego ponoć w 1875 r. w związku z rusyfikacją cerkiew przemianowano na prawosławną.

W 1895 r. poprawiono uszkodzony krzyż na kopule. W latach 1900-1902 za pieniądze parafian i prawosławnej diecezji chełmsko-warszawskiej wyremontowano dach z kopułą. W 1912 r. dokupiono dwa dzwony. Drugi remont przeprowadzono w latach 1910-1913. Istniała konieczność pobicia blachą kopuł, umocowania krzyży, założenia nowych podwalin, gontu, ścian, drzwi, remontu dzwonnicy, poprawienia wentylacji, założenia rynien, wymiany ram okiennych i części podwalin oraz usprawnienia odwodnienia. Przy remoncie pracowali parafianie, którzy pokryli większość kosztów. W 1914 r. świeżo wyremontowaną cerkiew wizytował biskup Eulogiusz.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Parafianin 03.07.2019 10:30
Wspaniały zabytek. Prezentuje się pięknie, szczególnie oświetlony nocą. Tyle wspomnień i wzruszeń, tak wiele ludzi z nim związanych.

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama