Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 grudnia 2024 18:30
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Zamość: Urszula Kozioł w Zamojskiej Alei Sław

Pochodząca z Rakówki pod Biłgorajem, ale przez lata związana z Zamościem i Zamojszczyzną poetka, prozaik, autorka felietonów i utworów dramatycznych Urszula Kozioł będzie kolejną postacią uhonorowaną pamiątkową tablicą w Zamojskiej Alei Sław na ulicy Grodzkiej.

Autor: Fot. Wikimedia Commons/Mariusz Kubik

Już wiadomo, że uroczyste odsłonięcie tablicy odbędzie się w Zamościu 6 września. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent miasta Andrzej Wnuk. Tablicę, podobnie jak wszystkie wcześniejsze wykona rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa.

Podczas gali, w której udział weźmie również bohaterka tego dnia, w koncercie poezji Urszuli Kozioł wystąpi Sambor Dudziński, aktor, wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista. Całe przedsięwzięcie odbędzie się w ramach 12. edycji Festiwalu Ulica Literacka 2019, realizowanego przez Zamojski Dom Kultury w partnerstwie z Lokalną Organizacją Turystyczna „Zamość i Roztocze”.

Urszula Kozioł urodziła się w 1931 roku w Rakówce (gm. Ksieżpol). Do końca II wojny światowej była związana z Zamojszczyzną. jest absolwentką zamojskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. 

Jako poetka debiutowała w 1953 r. na łamach dodatku do "Gazety Robotniczej". Pracowała jako nauczycielka, publikowała swoje felietony i wiersze m.in. w pismach Poglądy, Współczesność, Tygodnik Kulturalny. 

Przypomnijmy, że od początku istnienia Zamojskiej Alei Sław uhonorowano w niej: Jana Machulskiego, aktora, reżysera, pedagoga, twórcę Zamojskiego Lata Teatralnego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, jazzmana, „Ojca chrzestnego” zamojskiego jazzu,  Krzysztofa Zanussiego, filmowca, pedagoga, patrona honorowego Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” w Zamościu, Stefana Szmidta, aktora, reżysera,  prof. Janusza Stannego, artysty grafika, pedagoga, kierownika artystycznego Międzynarodowych Plenerów Ilustratorów, prof. Jerzego Kowalczyka, historyka sztuki, badacza dziejów Zamościa, prof. Mariana Koniecznego, rzeźbiarza, Pawła Dudzińskiego, artystę intuitywnego, twórcy Teatru Performer, Instytutu Sztuki Nowej i Festiwalu Sztuk Intuitywnych, Beatę Ścibakówną – aktorkę i Jana Englerta, aktora, reżysera, pedagoga – patronów honorowych Zamojskiego Lata Teatralnego oraz Tadeusza Wicherka, dyrygenta i dyrektora Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, a także grupę Vox.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zamoscianin 05.07.2019 22:02
cenzor nie napisal /przepuscil/prawdy o hr.Zamojskim w sprawie Pani Koziol cenzor pewnie z tej jedynej slusznej opcji wszak twierdzicie redaktorzy ze jestescie apolityczni-ale to sie zmieni wczesniej czy pozniej spoleczenstwo pamalu dojrzewa i co Pan Panie cenzor bedzie wtedy robil-wspolczuje ci jako czlowiek i stary zamoscianin z krwi i kosci

hmmm 04.07.2019 19:14
musze przyznać ze nigdy o niej nie slyszalem

zamoscianin 05.07.2019 21:37
nie slyszales bos nalotniak to ona przeciwstawiala sie pomyslowi dawnego wojewody zamojskiego hr.Zamojskiego z Klemensowa czy tez teraz z Michalowa aby ten ostatni nie likwidowal kina Stylowy ktory trwal jeszcze za Pilsudskiego ale o tym fakcie sie milczy mimo ze ta petycje podpisala tez nasza noblistka Wislawa Szymborska ale takie fakty znaja tylko RODOWICI zamoscianie a nie jakis narybek z zewnatrz co w dowodzie ma 2 cepy

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WieprzTreść komentarza: Pd samego początku Rafał chciał ją wywalić. Co niektórzy o tym wiedzieli. Dziewczyna reklamę zrobiła i ktoś inny ma gotowe.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 10:07Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: Elżbieta WojtaśTreść komentarza: Ciekawe kto jest tym drugim przedsiębiorcą. Ale wszystko się okaże w praniu bo łatwo coś zniszczyć ale niesmak pozostanie. I jeszcze jedno klimat tego miejsca tworzy właścicielka tej kawiarni jej styl podejście do ludzi i szkoda tego burzyć.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 08:42Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: ziomekTreść komentarza: Jakby Józef K. miał honor to oddał by te pieniądze dla tego biednego powiatu, on ma kasę.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 08:24Źródło komentarza: Hrubieszów: Powiat zwrócił dotację, a kto ją odda powiatowi? Sprawą zajmują się śledczyAutor komentarza: ☆☆☆☆☆ ☆☆☆Treść komentarza: Skoro tak długo się czeka na drzwi. To mógł ten prezesik zlecić zamontowanie doraźnie drzwi choćby drewnianych! W niektórych spółdzielniach rzeczywiście dzieją się patologiczne sytuacje. Dlatego najlepiej nie kupować tam mieszkania! Unikać! Spolnota mieszkaniowa jak najbardziej. To najlepszy wybór na rynku wtórnym.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 06:36Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Mieszkańcy bloku zawiesili koc, bo nie mają drzwi. 28-latek wyrwał je z zawiasamiAutor komentarza: ŻandarmTreść komentarza: Przynajmniej jest punkt ewakuacyjny. W naszych realiach to bardziej schron by się przydał niż to HCK. Bo z tego co mi wiadomo to chyba nie bardzo jest gdzie uciekać w tym niezagrożonym mieście przy frontowym. Ale przynajmniej jest się skąd ewakuowaćData dodania komentarza: 24.12.2024, 01:07Źródło komentarza: Hrubieszów: Centrum komunikacyjne czeka na otwarcie. Będzie poczekalnia, kiosk, toaletyAutor komentarza: T2tTreść komentarza: Przecież to kazdy wie,tak jak każdy wie że mają tam być hamburgery żeby tylko wsadzić swojego.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 00:15Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisów
Reklama