Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:50
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Podwójny rocznik idzie do szkół

Nawet po czterdzieścioro uczniów w klasie, wysokie progi punktowe przy przyjęciu, tworzenie na szybko dodatkowych oddziałów . Taki jest efekt rekrutacji do szkół średnich w regionie w wyniku reformy oświaty. We wrześniu naukę w liceach, technikach i szkołach branżowych rozpocznie podwójny rocznik: absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych.
Podwójny rocznik idzie do szkół

Autor: Fot. pixabay.com

Strachu było dużo, zanim jeszcze rekrutacja się rozpoczęła, bo do szkół średnich od września iść ma młodzież po 3-letnim gimnazjum, a także ci, którzy właśnie ukończyli ośmioletnią podstawówkę. Tak jak można się było spodziewać, zamieszania było bardzo dużo, ale ostatecznie w naszym regionie nabór do liceów, techników i szkół branżowych przebiegł i tak dużo spokojniej, niż w większych miastach, np. Lublinie, Krakowie, Gdańsku czy Warszawie. Oficjalne listy przyjętych zostały opublikowane w piątek, 12 lipca.

 

Więcej oddziałów, wyższe progi

Spośród publicznych zamojskich ogólniaków, najwięcej młodzieży przyjęło III Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida. Utworzono tutaj po siedem klas dla absolwentów obu typów szkół. Naukę rozpocznie tu 250 uczniów po gimnazjum i 230 po podstawówkach. Największą popularnością cieszyły się klasy biologiczno-medyczne. Gimnazjaliści, aby się do nich dostać musieli zgromadzić co najmniej 151 punktów, młodzież po podstawówkach – 160,5 pkt. Najniższe progi obowiązywały w klasy prawniczej po gimnazjum – 118,6 oraz matematyczno-informatycznej po podstawówce – 110 pkt.

Klasy będą dość liczne, będzie się w nich uczyć po ok. 36 uczniów, ale dzięki temu niewiele osób "odesłano z kwitkiem". – W przypadku gimnazjów mamy na liście rezerwowej jeszcze ok. 15 osób, a po podstawówkach ok. 10 – mówi Agnieszka Zielińska, wicedyrektor III LO.

Na utworzenie mniejszej liczby oddziałów, po 5 dla każdego rocznika, mogło sobie pozwolić I LO im. Jana Zamoyskiego. W tej szkole najlepsi uczniowie poszli do klas o profilu matematyczno-fizycznym z informatyką. W przypadku absolwentów gimnazjów próg wyniósł 147,6 pkt, a podstawówek – 152,6 pkt. Najniższe progi obowiązywały w klasach prawniczych: 130,6 i 110,8 pkt.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama