23 czerwca na terenie posesji w Jezierni Podbełżec (gm. Tomaszów Lub.) stwierdzono pierwszy przypadek choroby zakaźnej ASF. Kolejne ognisko ASF ujawniono 12 lipca u rolnika z Bełżca, który hodował 8 świń. W związku z tym określony został obszar skażony afrykańskim pomorem świń wokół przypadku ASF o promieniu 3 km. Na drogach publicznych, w punktach wylotowych ze skażonego gospodarstwa rolnego, ułożono maty dezynfekcyjne. W tej gminie oraz okolicy wprowadzono obostrzenia, które dotyczą nie tylko hodowców, ale również mieszkańców gminy, m.in. organizatorzy muszą odwołać zaplanowane w najbliższym czasie imprezy masowe.
29 lipca na trzy dni wprowadzony zostanie zakaz wstępu do lasu Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski. W kompleksie leśnym w gminach Tomaszów Lubelski, Lubycza Królewska, Bełżec, Jarczów i Susiec. Służby będą szukać padłych dzików. W akcji weźmie udział kilkadziesiąt osób: żołnierze WOT, pracownicy nadleśnictwa. Przedstawiciele kół łowieckich.
Taki przegląd terenu zorganizowano w ostatni weekend w lasach skierbieszowskich. Związane to było z ogniskiem ASF ujawnionym w gminie Izbica.
– Znaleziono kilka sztuk padłych dzików. Pobraliśmy próbki i przekazaliśmy je do analizy. Czekamy na wyniki – mówi Przemysław Pogódź, powiatowy lekarz weterynarii w Zamościu.
Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
Napisz komentarz
Komentarze