Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:41
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

A imię jego będzie...

W ubiegłym roku został pomnikiem przyrody i imię Aleksander otrzymał, dąb rosnący w Grodysławicach-Kolonii. Aleksander, to po pisarzu Aleksandrze Fredrze, którego brat Edward w pierwszej połowie XIX wieku był właścicielem wsi Grodysławice. Jakie imię będzie nosił kolejny dąb, który ma szansę zostać pomnikiem? Nadleśnictwo Tomaszów ogłosiło konkurs.
A imię jego będzie...

Autor: Fot. Nadleśnictwo Tomaszów

Na terenie Nadleśnictwa Tomaszów jest pięć pomników przyrody. To źródliska w Potokach i Sołokijach, grupa 23 pomnikowych dębów w Siedliskach, skałki na wzgórzu Wapielnia i od ubiegłego roku dąb "Aleksander" we wsi Grodysławice. Szóstym będzie dąb, który rośnie w lesie w Steniatyskach (gm. Lubycza Królewska).  

Bezimienny, na razie, dąb ma 440 cm obwodu i dominuje nad okolicą. 

- Nie jesteśmy obojętni na jego piękno, więc postanowiliśmy zgłosić jego "kandydaturę" jako pomnika przyrody do lokalnej gminy. Mamy nadzieję, że radni gminy przychylą się do naszej propozycji, a zielona tabliczka z napisem "pomnik przyrody" dumnie zawiśnie na tym roztoczańskim olbrzymie. Zostanie on wtedy objęty prawną ochroną, a także stałym monitorowaniem jego stanu zdrowia. Z uwagi na objęcie ochroną prawa zostanie też na swoim miejscu przez swe sędziwe lata aż do naturalnego rozpadu - czytamy na stronie internetowej nadleśnictwa Tomaszów. 

Ci, którzy mają pomysł jak nazwać dąb ze Steniatysk mogą zgłosić swoje propozycje na fanpage nadleśnictwa (Nadleśnictwo Tomaszów Lasy Państwowe) na portalu facebook. Organizatorzy akcji czekają na nie do 15 sierpnia. Deklarują, że spośród najbardziej popularnych propozycji wybiorą  najciekawszą, tę która oddaje szacunek potędze przyrody i będzie związana z Roztoczem i jego historią. A autora nagrodzą wspaniałym upominkiem!

Propozycji jest już sporo. Np. Dymitr, od nieistniejącej już cerkwi, Siemowit od imienia księcia mazowieckiego Siemowita IV, który w końcu XIV i na początku XV w. prowadził działania osadnicze (mazowieckie i wołoskie) na terenie Lubyczy i Teniatysk, Sławobor, bo sławić będzie okoliczne lasy, bory i rezerwaty przyrody, Wacław, bo brzmi dostojnie. Czy jest już wśród nich imię, które wybierze nadleśnictwo niebawem się okaże. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama