Na terenie Nadleśnictwa Tomaszów jest pięć pomników przyrody. To źródliska w Potokach i Sołokijach, grupa 23 pomnikowych dębów w Siedliskach, skałki na wzgórzu Wapielnia i od ubiegłego roku dąb "Aleksander" we wsi Grodysławice. Szóstym będzie dąb, który rośnie w lesie w Steniatyskach (gm. Lubycza Królewska).
Bezimienny, na razie, dąb ma 440 cm obwodu i dominuje nad okolicą.
- Nie jesteśmy obojętni na jego piękno, więc postanowiliśmy zgłosić jego "kandydaturę" jako pomnika przyrody do lokalnej gminy. Mamy nadzieję, że radni gminy przychylą się do naszej propozycji, a zielona tabliczka z napisem "pomnik przyrody" dumnie zawiśnie na tym roztoczańskim olbrzymie. Zostanie on wtedy objęty prawną ochroną, a także stałym monitorowaniem jego stanu zdrowia. Z uwagi na objęcie ochroną prawa zostanie też na swoim miejscu przez swe sędziwe lata aż do naturalnego rozpadu - czytamy na stronie internetowej nadleśnictwa Tomaszów.
Ci, którzy mają pomysł jak nazwać dąb ze Steniatysk mogą zgłosić swoje propozycje na fanpage nadleśnictwa (Nadleśnictwo Tomaszów Lasy Państwowe) na portalu facebook. Organizatorzy akcji czekają na nie do 15 sierpnia. Deklarują, że spośród najbardziej popularnych propozycji wybiorą najciekawszą, tę która oddaje szacunek potędze przyrody i będzie związana z Roztoczem i jego historią. A autora nagrodzą wspaniałym upominkiem!
Propozycji jest już sporo. Np. Dymitr, od nieistniejącej już cerkwi, Siemowit od imienia księcia mazowieckiego Siemowita IV, który w końcu XIV i na początku XV w. prowadził działania osadnicze (mazowieckie i wołoskie) na terenie Lubyczy i Teniatysk, Sławobor, bo sławić będzie okoliczne lasy, bory i rezerwaty przyrody, Wacław, bo brzmi dostojnie. Czy jest już wśród nich imię, które wybierze nadleśnictwo niebawem się okaże.
Napisz komentarz
Komentarze