Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:49
Reklama
Reklama

24 miliony do podziału. Czy Zamojszczyzna też dostanie?

Rząd chce walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym znacznej części obywateli. Co z tego realnie wyniknie na Zamojszczyźnie?
24 miliony do podziału. Czy Zamojszczyzna też dostanie?
Czy PKS Zamość będzie miał nowe kursy na kilku trasach? To się okaże dopiero jesienią.

Wojewoda lubelski ogłosił nabór wniosków o dopłaty w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Trzeba się pośpieszyć, bo będzie on prowadzony tylko do 14 sierpnia włącznie. Jest o co walczyć! Kwota przeznaczona na dofinansowanie publicznego transportu to ponad 24 mln 246 tys. zł.

W jaki sposób wygląda cała procedura?  - Organizatorzy transportu publicznego muszą złożyć do wojewody wniosek o objęcie taką dopłatą. Zostaną one potem zweryfikowane. Dopiero wówczas będzie możliwe przyznanie dofinansowania  – mówi Marek Wieczerzak, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego. - Dopłata do każdego kilometra przewozu została ustalona w kwocie nie wyższej niż 1 zł. To dużo. Oznacza to, iż dofinansowanie zostanie przyznane do ponad 24 mln km przejechanych przez autobusy i busy w naszym województwie.

Białe plamy komunikacyjne

Z rządowego wsparcia mogą skorzystać tzw. organizatorzy publicznego transportu publicznego (czyli np. firmy przewozowe) oraz jednostki samorządu terytorialnego każdego szczebla. - Warunkiem uzyskania dopłaty jest sfinansowanie z własnych środków organizatora przewozów części kosztów dla poszczególnych linii komunikacyjnych, w wysokości nie mniejszej niż 10 proc. Musi zostać także zawarta umowa o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu - wylicza Marek Wieczerzak. - Co ważne, przewozy realizowane w ramach komunikacji miejskiej nie mogą liczyć na rządowe dofinansowanie.

Jakie jest zainteresowanie rządowym wsparciem? - Nabór został ogłoszony 2 sierpnia, dlatego samorządy miały mało czasu na przygotowanie wniosków. Myślimy jednak, że będą one wpływać do nas w tym tygodniu – mówił w poniedziałek (12 sierpnia) Marek Wierzerzak. - Mogę jednak wstępnie powiedzieć, że zainteresowanie jest duże, głównie ze strony marszałka województwa i powiatów. Wiemy o tym, bo jakiś czas temu odbyło się specjalne spotkanie ze starostami, także tymi z Zamojszczyzny. Ile jednak wniosków realnie zostanie złożonych i jakie linie otrzymają wsparcie, poinformujemy Kronikę Tygodnia" gdy wszystkie wnioski zostaną zgłoszone. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama