Program bazuje na utworzeniu dzięki wsparciu Ministerstwa Sprawiedliwości okręgowych i lokalnych ośrodków pomocy pokrzywdzonym przestępstwem.
– Chcemy, by powstało 60 ośrodków regionalnych i 337 punktów lokalnych, tak, by w każdym powiecie był choć jeden punkt – podkreśla Marcin Romanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, odpowiedzialny ze funkcjonowanie Funduszu Sprawiedliwości.
Na Fundusz składają się głównie nawiązki od przestępców. Ministerstwo chce, by pieniądze w nim zgromadzone trafiały do ofiar przestępczej działalności. W ubiegłym roku z tych właśnie środków finansowano sprzęt ratowniczy przekazywany straży pożarnej. Teraz pieniądze mają wspomóc tworzenie i działanie programu "Sieciowania pomocy".
– Oprócz sieci stacjonarnej mamy działającą całą dobę infolinię, również w języku ukraińskim. Tu można skorzystać z porady psychologa, prawnika. W ramach "Sieciowania pomocy" świadczymy pomoc nie tylko prawną i psychologiczną, ale również finansujemy zakup odzieży, żywności czy lekarstw, umożliwiamy rehabilitację czy pomoc w znalezieniu lokalu mieszkalnego osobom pokrzywdzonym przestępstwem – wylicza wiceminister Romanowski.
W powiecie zamojskim
Na początku sierpnia wiceminister Marcin Romanowski uczestniczył w spotkaniu w siedzibie Starostwa Powiatowego w Zamościu. Przedstawił działalność Funduszu Sprawiedliwości, formy udzielanej pomocy oraz możliwości wykorzystania środków pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości. Przedstawił projekt "Sieciowanie Pomocy". Wiceminister Marcin Romanowski oraz starosta zamojski Stanisław Grześko wraz z zaproszonymi gośćmi podpisali list intencyjny dotyczący współpracy na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej, Zespołów Interdyscyplinarnych, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Prokuratury Rejonowej w Zamościu, Komendy Miejskiej Policji w Zamościu, Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Zamościu oraz Stowarzyszenia Integracji Rodzin PRZYSTAŃ.
W Zamościu, przy ul. Partyzantów 5 działa Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Czynny jest w poniedziałki w godz. 10.00-13.00 oraz 15.00-19.00, wtorki w godz. 08.00-12.00 oraz 16.00-19.00, środy w godz. 08.00-11.00 oraz 16.00-20.00, czwartki godz. 10.00-13.00 oraz 15.00-19.00, piątki w godz. 08.00-12.00 oraz 16.00-19.00, soboty w godz. 09.00-13.00. Dzwonić można 7 dni w tygodniu przez całą dobę na nr tel. 885 558 896.
Lokalny Punkt Pomocy działa też w Zwierzyńcu przy ul. Rynek 1. We wtorki w godz. 15.00-20.00. 7 dni w tygodniu przez całą dobę można dzwonić na nr tel. 885 558 896.
W Biłgoraju
Wiceminister Marcin Romanowski prezentował program "Sieciowanie Pomocy" także w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju. Tam sygnował z ramienia Ministerstwa Sprawiedliwości list intencyjny, pod którym podpisali się samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz osoby pracujące z pokrzywdzonymi.
Lokalny Punkt Pomocy mieści się w Biłgoraju przy ulicy Lubelskiej 7. Czynny jest w środy w godz. 15.00-20. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu można dzwonić na nr tel. 885 558 896.
W Tomaszowie Lubelskim
Spotkanie w sprawie pomocy i współpracy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem odbyło się również w Tomaszowie Lubelskim. Spotkaniu przewodniczył starosta Henryk Karwan. A uczestniczyli w nim: Marcin Romanowski, Urszula Dubejko – dyrektor departamentu Funduszu Sprawiedliwości, Małgorzata Prystupa – prezes Stowarzyszenia Integracji Rodzin Przystań oraz przedstawiciele lokalnych służb, inspekcji i organizacji, Stanisław Orzeł – Prokurator Rejonowy, Bogdan Kulas – zastępca Komendanta Powiatowego Policji, Piotr Gozdek – wicedyrektor SP ZOZ, Henryk Nowosad – naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta, Katarzyna Kyć – dyrektor PCPR, Anna Sikorska – dyrektor SOW w Tyszowcach, kierownicy MOPS i GOPS z całego powiatu.
Lokalny Punkt Pomocy działa w Tomaszowie Lubelskim przy ul. Rynek 3 czynny jest we wtorki w godz. 11.00-15.00. Dzwonić można na nr tel. 885 558 896 – dyżur całodobowy 7 dni w tygodniu.
W Hrubieszowie
Wiceminister Romanowski uczestniczył też w spotkaniu poświęconym wdrożeniu pilotażowego programu "Sieciowanie Pomocy", które odbyło się w starostwie powiatowym w Hrubieszowie. W spotkaniu udział wzięli: Urszula Dubejko, Mykhaiło Hafych – przedstawiciel ministerstwa, Małgorzata Prystupa i Adrianna Sztuk – wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Integracji Rodzin PRZYSTAŃ, Artur Kubik – prokurator rejonowy, starosta hrubieszowski Maryla Symczuk, wicestarosta Wojciech Sołtysiak, sekretarz powiatu Anna Misiura, Tomasz Sułkowski – dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Zarządzania Kryzysowego i Obronności, przedstawiciele służb mundurowych: mł. insp. Ryszard Wasiak – zastępca komendanta powiatowego policji w Hrubieszowie, st. kpt. Tomasz Zwolak – zastępca komendanta powiatowej PSP w Hrubieszowie, przedstawiciele miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej oraz przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy.
Zawarto wielostronne porozumienie. Podpisano list intencyjny, na mocy którego przedstawiciele zespołów interdyscyplinarnych, gminnych ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu oraz służb mundurowych, będą mogli lepiej współpracować na rzecz pokrzywdzonych przestępstwem i dobra wspólnego.
Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem otwarto w Hrubieszowie
przy ul. 3 Maja 37. Czynny jest w środy, w godz. 15.00-20.00 i piątki w godz. 15.00-20.00. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, można dzwonić na nr tel. 885 558 896.
Napisz komentarz
Komentarze