Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 01:02
Reklama
Reklama

5 najczęstszych przyczyny pożarów w domach

W Polsce dochodzi rocznie do ponad 70 tys. pożarów domów – wynika z danych Państwowej Straży Pożarnej. To blisko dwa razy więcej niż wypadków samochodowych. Nie jest to zatem liczba obok której nie można przejść obojętnie. Jakie są najczęstsze przyczyny pożarów i jak możemy zabezpieczyć się przed ich skutkami?
5 najczęstszych przyczyny pożarów w domach

Autor: Fot. pixabay.com

Zły papieros

Wśród kluczowych przyczyn pożarów wymienia się zaprószenie ognia. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi gdy pozostawimy niedopalony papieros, ale do rzadkości nie należy także zaprószenie ognia z zapalniczki. Dlatego jeżeli jesteśmy palaczami powinniśmy zwrócić uwagę na to, by nie porzucać niewygaszonych papierosów i zapałek obok materiałów łatwopalnych. Oczywiście zabronione jest też palenie w miejscach podatnych na zapalenie i wybuch.

 

Ogniska i grille

Ogniska i grille to wręcz narodowy sport Polaków. Trudno się dziwić – w zasadzie każdemu smakują tak przyrządzane potrawy. Urządzając grill lub paląc ognisko – powinniśmy jednak zwrócić uwagę na to, by robić to z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Są one bowiem częstą przyczyną pożarów. Szczególnie w sytuacji, gdy lato jest suche a deszcz w naszej okolicy nie padał od dawna – powinniśmy dwa razy zastanowić się nad odpowiednim zabezpieczeniem paleniska, czy grilla.

 

Wypalanie traw

Pomimo licznych akcji edukacyjnych przeprowadzanych przez służby leśne – na terenach wiejskich wypalanie traw i pozostałości po uprawach rolnych w dalszym ciągu jest praktykowane. Tymczasem sąsiedztwo z polem, z którego rolnicy w ten sposób starają się pozbyć uschniętej roślinności może skończyć się tragedią. Ogień często rozprzestrzenia się bowiem na lasy i zabudowania zagrażając ludziom i zwierzętom. Niestety najczęściej nie jesteśmy wpłynąć na sąsiadów by traw nie wypalali. Dlatego zabezpieczeniem przed skutkami finansowymi tego typu pożaru może być tylko ubezpieczenie mieszkaniowe.

 

Świece i lampy naftowe

 

Choć od skonstruowania lampy naftowej przez polskiego chemika i farmaceutę - Ignacego Łukasiewicza – minęło już 166 lat – w dalszym ciągu rozwiązanie to pozostaje w użyciu. Nierzadko w dalszym ciągu doświetlamy też wnętrza świecami. Rozwiązania te nie są nadmiernie bezpieczne. Choć w XXI wieku na pewno można zastąpić je już oświetleniem elektrycznym - straż pożarna odnotowuje bardzo wiele pożarów, których przyczyną były właśnie lampy naftowe, czy świece.

 

Dziecko + zapałki

Do powstania pożarów często przyczyniają się też dzieci. Niestety – jak się okazuje – część z nas pozostawia w domu pociechy bez opieki, a stąd już bardzo blisko do pożaru. Jak wiadomo dzieci fascynuje ogień i często wpadają na pomysł bawienia się świeczką lub zapałkami. Jeżeli do tego akurat nie będzie nas w domu - efekt w postaci pożaru jest praktycznie murowany. Niestety osoby pozostające w objętym pożarem wnętrzu nie zawsze mogą liczyć na uratowanie, dlatego nierzadko tego typu sytuacje mają najbardziej tragiczne skutki.

 

Uderzenie pioruna


Atmosferyczne oraz statyczne wyładowania elektryczności to również nierzadkie przyczyny pożarów. Czym się od siebie różnią? Wyładowania atmosferyczne to oczywiście pioruny, które celują w wysokie obiekty i odosobnione drzewa. Z kolei elektryczność statyczna generuje ładunki na maszynach, pasach transmisyjnych, czy w instalacjach w rezultacie czego mogą powstawać iskry. A stąd już bardzo blisko do pożaru. Przed skutkami finansowymi tak powstałego ognia również uchroni nas ubezpieczenie mieszkaniowe (zobacz tutaj).

 

Instalacje elektryczne

Kolejny częsty powód pożarów to awarie instalacji elektrycznych. Jak do nich dochodzi? Wystarczy przeciążenie, uszkodzenie, wadliwe wykonanie, czy uszkodzenie mechaniczne lub nieprofesjonalna naprawa i kłopoty murowane. Instalacje często prowadzą do pożarów również w sytuacjach, gdy wady, które pojawią się w bieżącym użytkowaniu - nie są usuwane. Jak się okazuje ogień wywołują także żarówki, które pozostawiamy w małej odległości od materiałów palnych.

 

Urządzenia grzewcze

Wady oraz nieprawidłowa eksploatacja urządzeń elektrycznych i grzewczych to również częsta przyczyna pożarów. Chodzi tu o takie urządzenia jak kominki, piece kaflowe, ale też piecyki, ogrzewacze pomieszczeń, kuchenki, a nawet czajniki. Szczególnie różnego typu piece w okresie zimowym często eksploatujemy ponad miarę, co bywa przyczyną ich zapłonu. Do rzadkości nie należą też pozostawione na włączonej kuchence czajniki.

Jak widać przyczyn pożarów jest wiele i nie zawsze jesteśmy w stanie im zapobiec. Pożary dotyczą zarówno domów jednorodzinnych jak i mieszkań – w nowym i starym budownictwie. Niezależnie więc od tego, czy mieszkamy w miejskiej kamienicy, bloku czy domku na wsi – powinniśmy zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami takiego zdarzenia wykupując odpowiednie ubezpieczenie mieszkaniowe. Dobrze dobrana polisa mieszkaniowa (sprawdź tutaj) zapewni nam odszkodowanie oraz pomoc w sytuacji, gdy dojdzie w naszym domu do pożaru lub innego zdarzenia losowego takiego jak huragan, deszcz nawalny, upadku drzewa, czy też szkodę spowoduje osuwanie się ziemi lub zaleganie śniegu i lodu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama