Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:17
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Zamość: Skarby ukryte i odkryte

Według wojskowych planistów Zamość miał stanowić głębokie zaplecze frontu. Tu w "bezpieczne miejsce" w obliczu wojny trafiły zbiory rodziny Tarnowskich, archiwalia i skarby z katedry pelplińskiej oraz słynny obraz Jana Matejki. Same kolegiackie kosztowności schowano na cmentarzu parafialnym, w grobowcu rodziny Rzemieniuków.
Zamość: Skarby ukryte i odkryte
Przez pewien czas w siedzibie Banku Polskiego przechowywany był depozyt polskiego złota

Do końca nikt nie wierzył, że wojna wybuchnie. Trwały jednak przygotowania zakrojone na szeroką skalę do obrony przed ewentualnym atakiem Niemiec na Polskę.

Po inwazji i aneksji Czech i Moraw w marcu 1939 roku, a zwłaszcza po przemówieniu Hitlera wygłoszonym 28 kwietnia w Reichstagu o wypowiedzeniu przez Niemcy paktu o nieagresji z Polską, sytuacja stawała się coraz bardziej dramatyczna. Najbardziej zagrożone  ewentualną aneksją były tereny zachodniej Polski i dawnego zaboru pruskiego. Z tą myślą, co cenniejsze i ważniejsze dobra przemieszczano na wschód Polski i ukrywano je.

 

 Rękopisy ukryte w podziemiach

Zamojszczyzna w planach polskiego sztabu miała stanowić tylko głębokie zaplecze dla ewentualnego frontu polsko-niemieckiego. Sądzono, że jest bezpieczna. Dlatego już w czerwcu 1939 r. został przewieziony do Zamościa depozyt jednego z banków katowickich i złożony w kościele pofranciszkańskim. Do Zamościa trafiły również liczne zbiory rodziny Tarnowskich z zamku w Suchej Beskidzkiej, które schowano w ratuszu. Były to m.in. niezwykle cenne kolekcje starej broni oraz książek ze zbiorów arcyksięcia Habsburga z Żywca.

Z kolei dwadzieścia dziewięć skrzyń z archiwaliami diecezji chełmińskiej w Pelplinie tuż przed 1 września przywiózł do Zamościa tamtejszy diecezjalny konserwator – ksiądz Antoni Liedtke (ten sam, który wcześniej wywiózł z Pelplina bezcenną Biblię Gutenberga). W skrzyniach sprowadzonych do Zamościa znajdowały się między innymi takie skarby, jak: 411 starych rękopisów, 797 szesnastowiecznych zabytków polskiego piśmiennictwa i 600 inkunabułów, a także wyposażenie samej katedry pelplińskiej. Skarb ten ukrywano w zamojskiej kolegiacie aż do 1943 roku. Dopiero wtedy Niemcy wpadli na jego trop i całość skonfiskowali.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ant 20.09.2019 19:13
Bardzo ciekawe informacje, wiedziałem tylko o "Hołdzie pruskim"

paolo 20.09.2019 15:34
w DT Hetman jest wlasnie fajna wystawa starych zdjec z Zamoscia

Z 18.09.2019 19:46
W tekście przekręcono nazwisko, a także imię jednego z murarzy, ukrywających skrzynię z obrazem w podziemiu kościoła św. Katarzyny. Zadanie to wykonali Michał i Aleksy Radziejewscy, a nie Michał i Aleksander Radziejowscy.

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama