Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:27
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Romanowski na ratunek biłgorajskiemu szpitalowi

Już ponad 8 milionów złotych trafiło w ostatnich tygodniach do jednostek OSP z naszego terenu dzięki Marcinowi Romanowskiemu. Strażacy-ochotnicy w końcu mogą liczyć na środki niezbędne do zakupu sprzętu, z którego korzystają ratując ludzkie życie. Minister z Biłgoraja ma jeszcze wiele innych planów wsparcia dla naszego regionu, o których opowiedział w poniższej rozmowie.
Romanowski na ratunek biłgorajskiemu szpitalowi

Wczoraj przekazał Pan ponad 2 miliony złotych na zakup 6 wozów ratowniczo-gaśniczych, w tym 3 dla powiatu biłgorajskiego. Co dotychczas udało się Panu Ministrowi zrobić dla naszego regionu, a jakie działania planuje podjąć Pan w przyszłości?

W wakacje przeprowadziłem w naszym regionie program Sieciowanie Pomocy”. W jego ramach odbyłem setki rozmów z przedstawicielami władz lokalnych, Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz innych jednostek i służb udzielających wsparcia pokrzywdzonym przestępstwem. Dzięki temu poznałem bardzo dobrze problemy Biłgoraja i całego regionu. Te przekazane przeze mnie ponad 8 milionów złotych dla jednostek OSP i ponad 6 milionów na Sieć Pomocy to efekt właśnie tych spotkań. W ich trakcie poruszany był często problem wypadków rolniczych. Jesteśmy regionem rolniczym więc ta sprawa dotyczy dużej części naszego społeczeństwa. Chciałbym, żeby na terenie szpitala w Biłgoraju powstał oddział leczenia i rehabilitacji dla ofiar wypadków w rolnictwie. Zleciłem już przeprowadzenie odpowiednich analiz w tym zakresie.

To wspaniała wiadomość dla rolników! Kiedy możemy się spodziewać otwarcia tego oddziału?

 - Wsparcie ze strony nadzorowanego przeze mnie Funduszu Sprawiedliwości będzie możliwe, gdy tylko biłgorajski szpital zostanie przetransferowany do sektora publicznego i nastąpi jego przejęcie przez powiat. Liczę, że nastąpi to najszybciej jak tylko to możliwe. W naszym regionie na roli pracuje ponad 300 tysięcy osób. W 2017 roku doszło do aż 13 260 wypadków w gospodarstwach rolnych na terenie Polski. Nie ma czasu do stracenia. Trzeba działać! Przyjęty przeze mnie program pomocy pokrzywdzonym umożliwia współfinansowanie zakupu sprzętu dla takiej jednostki.

Co wynika z przeprowadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości analiz?

Wynika między innymi to, że szczególnie długotrwałej, specjalistycznej rehabilitacji medycznej wymagają osoby po urazach kręgosłupa, zwłaszcza z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Rehabilitację, aby była skuteczna, trzeba podjąć już w pierwszych godzinach po urazie. Takie kompleksowe zabiegi są przeprowadzane w specjalistycznych ośrodkach, np. w Konstancinie pod Warszawą. Dostęp do nich jest niestety znacznie utrudniony, zwłaszcza dla osób zamieszkałych na wsi i w małych miejscowościach. Brak odpowiedniej pielęgnacji przekłada się na dużą śmiertelność oraz dużą liczbę powikłań u ofiar wypadków. Dlatego tak ważna jest dostępność profesjonalnych oddziałów dedykowanych dla tego typu urazów. Wczesnej rehabilitacji medycznej wymagają także poszkodowani z dokonaną amputacją kończyny dolnej. Rehabilitacja medyczna powinna być w ich przypadku zaplanowana i wykonywana indywidualnie. Utworzenie w biłgorajskim szpitalu oddziału leczenia oraz rehabilitacji dla ofiar wypadków w rolnictwie to bardzo ważna inwestycja chroniąca zdrowie i życie mieszkańców naszego regionu.

Inwestycja, która z pewnością sporo będzie kosztować…

Na zdrowiu i życiu nie wolno oszczędzać. Jeśli oddział w Biłgoraju powstanie to zapewni mieszkańcom całego regionu nowoczesne leczenie oraz rehabilitacje. Dobrych wyników terapeutycznych nie da się osiągnąć bez wysokiej jakości sprzętu. Niezbędne będzie wyposażenie oddziału w komorę hiperbaryczną czy kriokomorę. Zakup tego typu sprzętu mógłby być współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Rolnicy mają prawo czuć się bezpiecznie wykonując swoją pracę. Dlatego zależy mi na podniesieniu jakości i dostępności usług medycznych dla osób pokrzywdzonych wypadkami w gospodarstwach rolnych. Kryzys wokół biłgorajskiego szpitala trwa od wielu lat. Cierpią na nim mieszkańcy naszego miasta i całego powiatu. Zapewniam, że gdy tylko szpital w Biłgoraju wróci w ręce publiczne, podejmę starania, aby Fundusz Sprawiedliwości zaangażował się finansowo również na jego rzecz.

Wiceminister Marcin Romanowski kandyduje w zbliżających się wyborach do Sejmu RP z miejsca nr 7 na liście Prawa i Sprawiedliwości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

fuckkarakan 11.10.2019 17:49
Kolejna sponsorowana żenada

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama