Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 10:30
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Sto lat z dziarskimi skautami. Jubileusz ZHP w Zamościu

Harcerze przygotowują się do wielkiego święta. Niebawem będzie obchodzona z wielką pompą setna rocznica założenia tej organizacji w Zamościu. Wprawdzie główne uroczystości odbędą się w maju, jednak już pełną parą przygotowywane są gawędy, koncerty, wystawy, rajdy i przeróżne "wyczyny". Zbierane są też wspomnienia dawnych skautów. Bo jest się czym pochwalić!
Sto lat z dziarskimi skautami. Jubileusz ZHP w Zamościu

Autor: ze zbiorów Adama Gąsianowskiego.

– W naszym hufcu działa teraz ponad 350 harcerzy i zuchów. Młodzieży nie brakuje. Kłopot jest jednak z doświadczonymi instruktorami. Wielu, jakiś czas temu odeszło od harcerstwa. Chcemy namówić ich do powrotu – mówi harcmistrz Sława Bilska, zastępca komendanta Hufca ZHP Zamość im. Dzieci Zamojszczyzny. – Trzeba też przypomnieć o chlubnej historii zamojskiego harcerstwa. Okazją będzie obchodzona w tym roku setna rocznica założenia naszej, zamojskiej organizacji. Przygotowania już trwają. A to dopiero początek!  

Sympatyczna pani harcmistrz jest pełna energii i optymizmu. Nic dziwnego. To są przecież najważniejsze cechy dobrego skauta.
 "Harcerz jest zawsze pogodny. Nie zniechęca się, nie zraża, nie zna co to dąsy. Szczególnie w chwilach niepowodzenia obce są harcerzowi wybuchy prostactwa, nie klnie wtedy i nie przezywa: zmusza się raczej do milczenia i uśmiechu. Jasność bije z jego twarzy" – czytamy w wydanym w latach 30. ub. wieku popularnym "Drogowskazie harcerskim". "Harcerz zna swój cel życia i zdąża do niego wytrwale, zapatrzony w gwiazdę przewodnią swych ideałów".

Jak zapewniali autorzy przewodnika, każdy członek tej organizacji wiedział (a przynajmniej powinien wiedzieć!) co jest dobre, a co złe, bo ufał Opatrzności Bożej. Dzięki temu żadna trwoga i opresja nie były mu straszne. Niestety, nawet dziarskim harcerzom zdarzały się niepowodzenia. One jednak jeszcze bardziej hartowały ich wolę. Nauka z nich wypływająca pomagała zresztą w podejmowaniu życiowych decyzji oraz wzmagała ochotę do przestrzegania zasad.
"Gry hazardowe i w ogóle trwonienie czasu i majątku uważa się za grzech narodowy (...)" – przestrzegali autorzy "Drogowskazu". "Harcerz wie, że czas ma większą wartość od pieniądza i innych dóbr materjalnych, gdyż pieniądze stracone można odzyskać przez pracę i oszczędności, ale czasu straconego nikt nam nie zwróci (...). Kupuje harcerz wyroby polskie i u polskich kupców (...), chce czystości ciała i duszy, aby ją ofiarować dziewczynie, z którą kiedyś założy rodzinę (...), chce harcerz mieć dzieci zdrowe i godne nazwy Polaków".

Pokusy powinny być zatem traktowane, jak "kałuże błotniste", które należy ominąć lub przeskoczyć. Chodzi nie tylko o te, które miały naturę damsko-męską.

"Tytoń i alkohol pożerają corocznie takie sumy, że gdyby je obrócono na oświatę i kulturę, stanęlibyśmy w niedługim czasie, w pierwszym rzędzie narodów" – czytamy dalej w "Drogowskazie". "Alkohol zaciemnia umysł i stopniowo sprowadza człowieka na niziny moralne: wróg to straszny, bo ponętny i umiejący zdradliwie, jak wąż, krok po kroku pełznąć w życie człowieka, sączyć w nie swój zgubny jad. Tysiące rodzin rozbitych, tysiące dzieci i żon nieszczęśliwych, tysiące głuptaków, cherlaków – oto straszny dar alkoholu dla naszego Narodu".

Podobna przestroga znalazła się także w tekście "prawa i przyrzeczenia" dla harcerek. Tak czytamy w omówieniu znajdującego się tam punktu dziesiątego.
"Harcerka brzydzi się wszelkim brudem, unika złego towarzystwa, nie pozwala w swojej obecności nie tylko czynić, ale nawet mówić i dowcipkować nieprzystojnie. Harcerka stroni od trucizn, szkodzących ciału i duszy. Chce zachować zdrowie i siłę dla siebie i dobra ogółu: pragnie dawać dobry przykład drugim: przyczynić się do rozszerzenia zasad wstrzemięźliwości, a przez to do zmniejszenia spustoszenia, jakie złe nałogi sprawiają pośród szerokich warstw narodu".
Poważne zadania stawiano przed młodymi ludźmi w harcerskich mundurkach... 

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama