Policjanci w całym kraju organizują cykl debat, których hasło przewodnie brzmi „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Założeniem każdej debaty jest diagnozowanie problemów dotykających lokalną społeczność bądź środowisko i określenie sposobów rozwiązania tych problemów.
W środę w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Tereszpolu Zaorendzie odbyła się inauguracyjna debata społeczna zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Biłgoraju oraz samorząd Gminy Tereszpol. W spotkaniu udział wzięli wójt gminy Tereszpol Jacek Pawluk, zastępca komendanta powiatowego policji w Biłgoraju mł. insp. Ryszard Smoluch, dzielnicowy asp. szt. Wojciech Oleszczak, mieszkańcy gminy, przedstawiciele samorządów i lokalne media.
Debata pod nazwą „Świadomy to bezpieczny senior” poświęcona została tematowi oszustw, na które w szczególności narażone są osoby starsze. Rozmawiano o faktach i mitach dotyczących tego typ przestępstw i najczęściej spotykanych metodach jakimi posługują się oszuści. Policjanci zaprezentowali uczestnikom spotkania specjalnie na tą okazję przygotowaną prezentację multimedialną.
Wciąż jeszcze osoby starsze, samotne lub prowadzące własną działalność padają ofiarą oszustów i złodziei, którzy podszywając się pod osoby najbliższe, przedstawicieli instytucji państwowych i samorządowych lub firm wyłudzają od ofiar niejednokrotnie oszczędności całego życia. Policjanci biłgorajskiej komendy przez cały rok spotykają się z mieszkańcami powiatu, organizują i uczestniczą w różnego rodzaju przedsięwzięciach profilaktycznych. Między innymi dzięki tym spotkaniom policjanci poznają problemy z jakimi spotykają się lokalne społeczności lub grupy i starają się wypracować wspólne metody działania dla poprawy bezpieczeństwa.
Policjanci zachęcali również uczestników debaty do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Obsługa mapy została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z niej korzystać każdy obywatel. Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w swojej okolicy. Mapa nie służy jednak do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji, w tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych.
Zgłaszane przez stronę informacje podlegają weryfikacji, którą prowadzą policjanci, w tym dzielnicowi. Następnie omówiona została aplikacja mobilna "Moja Komenda", która zawiera dane teleadresowe wszystkich komend i komisariatów w kraju oraz dzielnicowych odpowiedzialnych za poszczególne rejony.
Napisz komentarz
Komentarze