Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:07
Reklama
Reklama

Potok Górny: Pamiętają o księdzu Błażeju

Mieszkańcy gminy Potok Górny pamiętają o ks. Błażeju Nowosadzie, który 76 lat temu zginął śmiercią męczeńską w miejscowym kościele z rąk Ukraińców. Uroczystości rocznicowe odbędą się 19 grudnia w Potoku Górnym.
Potok Górny: Pamiętają o księdzu Błażeju
W SP w Szyszkowie jest Izba Pamięci, a w niej m. in. ornat i stuła ks. Błażeja Nowosada.

– Pamięć o zamordowanym proboszczu i mieszkańcach Potoka cały czas jest u nas żywa – mówi Stanisław Dyjak, wójt gm. Potok Górny.

Do niedawna ks. Błażej Nowosad patronował gimnazjum w Szyszkowie, ale po reformie oświaty gimnazjum zostało zlikwidowane. – W izbie pamięci przechowujemy jednak pamiątki po patronie, w tym m.in. ornat i stułę – informuje Stanisław Domański, były dyrektor gimnazjum, obecnie wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Szyszkowie.

Niemcy z Ukraińcami

Ks. Błażej Nowosad od 1936 r. był proboszczem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Potoku Górnym. Podczas II wojny wspomagał wysiedleńców z Wielkopolski, ukrywał Żydów poszukiwanych przez Niemców i Ukraińców, a także wysyłał paczki żywnościowe dla więźniów obozów koncentracyjnych. Utrzymywał kontakty z Armią Krajową, najprawdopodobniej był też kapelanem AK. Jak wynika z publikacji "Jeden z wielu" autorstwa ks. Leszka Oberdy oraz "Opinia męczeństwa księdza Błażeja Nowosada (1903-1943)" Wandy Mucy, pod koniec 1943 r. duchowny otrzymał ostrzeżenie, aby się ukrył, gdyż grozi mu niebezpieczeństwo, ale miał na nie odpowiedzieć, że "dobry pasterz nie opuszcza owiec w biedzie" i musi być do końca "ze swoją owczarnią".

Do tragicznych wydarzeń doszło 19 grudnia 1943 r. O świcie żandarmeria niemiecka wspólnie z pozostającą na ich usługach policją ukraińską – w ramach akcji odwetowej za zlikwidowanie przez polskich partyzantów kilku nacjonalistów ukraińskich – rozpoczęła pacyfikację Potoka Górnego i przylegających do niego wiosek – Dąbrówki i Zagródek. Na początku podpalono szkołę, a następnie budynki mieszkalne i gospodarcze. Mężczyzn aresztowano i popędzono w kierunku kościoła.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama