Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:26
Reklama
Reklama

Książka za opowieść: Święta u pradziadków

Święta Bożego Narodzenia, które najbardziej utkwiły mi w pamięci, przypadają na przełom lat 80. i 90. Mała miejscowość na granicy dawnych województw zamojskiego i przemyskiego.
Książka za opowieść: Święta u pradziadków

Autor: Fot. pixabay.com

Moi  pradziadkowie, wówczas  prawie  90-latkowie, byli mocno przywiązani  do  tradycji. Do obowiązków prababci należało przygotowanie potraw wigilijnych i  wszystkiego, co związane było z kuchnią na okres świąteczny, pradziadek natomiast zajmował  się w tym czasie gospodarstwem (hodowali 2 krowy, konia, stadko kur) oraz oczywiście ubraniem choinki. Byłem wtedy niespełna dziesięcioletnim chłopcem i dobrze pamiętam podniosły czas tych przygotowań. Wiedziałem, że to ważne święta dla naszej rodziny.

Pamiętam  czas Adwentu, gdy prababcia zasłaniała wszystkie lustra w domu, do Bożego Narodzenia nie jadła słodyczy, nie słodziła herbaty. Pamiętam ogromny, kamienny piec w  kuchni, na którym można było bawić się w chowanego i wypastowane "na błysk" buty, tzw. oficerki pradziadka, duży zegar z kukułką i przedwojenne zdjęcia na ścianach. Pamiętam  zapach potraw i żywej choinki, smak ciast i sypanych w Dzień Świętego Szczepana orzechów laskowych na podłogę, które jako dzieci zbieraliśmy na wyścigi.

W rogu izby stał snopek zboża zwany królem, a na stole pod obrusem obowiązkowe sianko. Na choince reprezentacyjne  miejsce miała bombka, którą pradziadkowie kupili, gdy w 1928 roku urodziła się ich córka, a moja babcia, przedstawiająca srebrnego orła w koronie na niebieskim tle. Ponoć bombek był cały komplet, ale została się tylko ta jedna. Jest ona w naszej rodzinie do dziś.

 


Dla Czytelników mamy kilkadziesiąt zestawów książek. W każdym na pewno znajdzie się książka Krzysztofa Czubary pt. "Kennedy z Zamościa" wydana w 2007 r. i książka niespodzianka.

Takie świąteczne zestawy rozdamy czytelnikom "Kroniki Tygodnia". Ale nie za darmo! Będzie je można dostać jedynie za... opowieści. Chodzi nam o spisane, krótkie historie związane z obchodami świąt Bożego Narodzenia na Zamojszczyźnie, wigilijnymi i karnawałowymi tradycjami czy przeróżnymi obchodami noworocznymi. Czekamy na Wasze rodzinne historie.

Opowieści należy przynieść lub przesłać do redakcji KT pocztą tradycyjną na adres: ul. Żeromskiego 3, 22-400 Zamość, mejlem: [email protected] lub wysyłając wiadomość poprzez facebookową stronę "Kroniki Tygodnia". Opublikujemy je w gazecie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama