Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:49
Reklama
Reklama

Bohaterska sanitariuszka

Opowieść o dziewczynie, która w dramatycznych okolicznościach zginęła w 1920 r. podczas walk pod Hrubieszowem.
Bohaterska sanitariuszka
W czasie wojny polsko-bolszewickiej miała 20 lat.

W czasie wojny polsko-bolszewickiej służyła na pierwszej linii frontu. Nie zważając na ostrzał wroga przenosiła rannych przez płonący most na Huczwie w Hrubieszowie. Wielu zawdzięczało jej życie. Teresa Grodzińska, pierwsza w odrodzonej Rzeczpospolitej Dama Orderu Virtuti Militari, stawiana młodzieży za wzór, dziś jest postacią nieco zapomnianą.

Teresa Jadwiga Grodzińska, nazywana Terenią, urodziła się 20 grudnia 1899 r. w podradomskiej wsi Jaszowice, pod zaborem rosyjskim. Była piątym, z sześciorga, dzieckiem tamtejszych ziemian. W okresie nauki w prywatnym gimnazjum w 1916 r. wstąpiła do tajnej Organizacji Młodzieżowej Narodowej w Radomiu. Po zajęciu miasta przez Austriaków, wraz z koleżankami z konspiracji założyła zastęp harcerek. Zainicjowała powstanie samorządu szkolnego, noszącego imię bohaterki z powstania listopadowego – Emilii Plater. Uczestniczyła w różnych akcjach na rzecz legionistów, uroczystościach patriotycznych i zjazdach młodzieżowych. Naukę w gimnazjum skończyła w 1918 r. i po krótkiej przerwie zapisała się na kursy ogrodnictwa w Warszawie. Dwa lata później postanowiła zostać sanitariuszką. Po krótkiej praktyce szpitalnej postarała się o przydział frontowy. W lipcu 1920 r. dostała przydział do 3. batalionu 4. Pułku Piechoty Legionowej. Uczestniczyła z nim w bitwie o Warszawę. A potem wraz ze swoim pułkiem trafiła pod Hrubieszów.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama