Na mapie uroczystości oprócz Lublina, Bełżca znajdują się Lubartów, Puławy, Kock, Tomaszów Lubelski i Zamość. W tych miastach zaplanowano wiele spotkań, prelekcji, warsztatów, spacerów i wystaw.
- W wydarzeniach może uczestniczyć każdy. 28 stycznia, otworzymy w szkolnej galerii "Wieszak" wystawę fotografii z zamojskiego getta. W środę po zapaleniu zniczy przy torach na przystanku Zamość -Starówka przy ul. Peowiaków zapraszam na wycieczkę po terenie dawnego getta. Wcielę się w rolę przewodnika. Wyruszamy o godz. 11.30. Zakończeniem zamojskiego dnia obchodów będzie filmowa relacja Stanisławy Mandeltort, której ojciec Eliasz przy Staszica 31 prowadził aptekę i drogerię. Ok. 50-minutowe wspomnienia zostaną wyświetlone w synagodze o godz. 13.00 - zaprasza w imieniu organizatorów Marek Kołcon, nauczyciel historii II LO im. M. Konopnickiej w Zamościu.
Dni Pamięci ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ. Międzynarodowe święto zostało uchwalone w 2005 r. Przypada w rocznicę wyzwolenia więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Organizatorem lubelskich wydarzeń jest dr hab. Sabina Bober (kierownik Pracowni Dziejów Mniejszości Narodowych w Europie Środkowej i Wschodniej KUL). Wydarzenie honorowym patronatem objął marszałek województwa Jarosław Stawiarski. Edycji zamojskiej patronuje prezydent Andrzej Wnuk.
Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
Napisz komentarz
Komentarze