Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 22:17
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Tam gdzie było getto

Od 27 stycznia do 1 lutego potrwają na Lubelszczyźnie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. W Zamościu, 28 stycznia będzie można obejrzeć wystawę fotografii, wyruszyć na wycieczkę z przewodnikiem. W synagodze zaprezentowany zostanie film relacja Stanisławy Mandeltort.
Tam gdzie było getto
Getto w Zamościu. Dzieci przy studni w południowo-zachodnim kwartale Nowego Rynku. Widoczna w głębi biała kamienica z balkonem to nr 33. Po prawej kryty gontem dach, to nr 34 (nieistniejący).

Na mapie uroczystości oprócz Lublina, Bełżca znajdują się Lubartów, Puławy, Kock, Tomaszów Lubelski i Zamość. W tych miastach zaplanowano wiele spotkań, prelekcji, warsztatów, spacerów i wystaw.

- W wydarzeniach może uczestniczyć każdy. 28 stycznia, otworzymy w szkolnej galerii "Wieszak" wystawę fotografii z zamojskiego getta. W środę po zapaleniu zniczy przy torach na przystanku Zamość -Starówka przy ul. Peowiaków zapraszam na wycieczkę po terenie dawnego getta. Wcielę się w rolę przewodnika. Wyruszamy o godz. 11.30. Zakończeniem zamojskiego dnia obchodów będzie filmowa relacja Stanisławy Mandeltort, której ojciec Eliasz przy Staszica 31 prowadził aptekę i drogerię. Ok. 50-minutowe wspomnienia zostaną wyświetlone w synagodze o godz. 13.00 - zaprasza w imieniu organizatorów Marek Kołcon, nauczyciel historii II LO im. M. Konopnickiej w Zamościu.

 Dni Pamięci ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ. Międzynarodowe święto zostało uchwalone w 2005 r. Przypada w rocznicę wyzwolenia więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Organizatorem lubelskich wydarzeń jest dr hab. Sabina Bober (kierownik Pracowni Dziejów Mniejszości Narodowych w Europie Środkowej i Wschodniej KUL). Wydarzenie honorowym patronatem objął marszałek województwa Jarosław Stawiarski. Edycji zamojskiej patronuje prezydent Andrzej Wnuk.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
historyk 29.01.2020 10:44
Żydzi Sefardyjscy, których sprowadził do Zamościa Jan Zamoyski zostali wypędzeni w pol. XVII w. przez wyjątkowo nietolerancyjnych Żydów Aszkenazyjskich (wschodnich), którzy następnie wyparli z Zamościa Greków i Ormian, a w 1899 r. wypędzili Icchaka Lejb Pereca , bo się ośmielał mówić po Polsku, w mieście w którym budowali rosyjskie koszary. A jak zachowali się w Zamościu i Szczebrzeszynie we wrześniu 1939 r ?

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama