Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:32
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Elizy czarodzieje wyobraźni

To publikacja świetnie napisana i wyjątkowo pięknie wydana. Zachwyca również z innych powodów. "Czarodzieje wyobraźni. Portrety polskich ilustratorów" to także sentymentalna podróż Elizy Leszczyńskiej-Pieniak" w krainę dzieciństwa. Naprawdę warto się z nią tam wybrać.
Elizy czarodzieje wyobraźni

Szare eminencje dzieciństwa, mistrzowie kreski, twórcy światów niebyłych i wysp wyobraźni. Ilustratorzy. Jedni mieszczą w pędzlu tęczę barw, innym wystarczy zaczarowany ołówek, piórko, odrobina tuszu – napisała Eliza Leszczyńska-Pieniak we wstępie do swoich "Czarodziejów wyobraźni". "Różnią ich techniki, upodobania stylistyczne i stosunek do tekstu. Łączy przekonanie, że poprzez książkę kształtują osobowość dziecka (...). To dlatego tak ważne jest, by autorami tych prac byli mistrzowie". 

Wspólny mianownik

Eliza Leszczyńska-Pieniak pracuje jako polonistka w zamojskim III Liceum Ogólnokształcącym w Zamościu. Ma znakomity warsztat dziennikarski. Od lat współpracuje z "Akcentem". Jej artykuły i wywiady były publikowane m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Przeglądzie Powszechnym" i "Gazecie Wyborczej". Autorka ma na koncie kilka znaczących wyróżnień dziennikarskich. W 2008 r. zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie im. Macieja Szumowskiego, a w 2013 r. drugą nagrodę w ogólnopolskim konkursie na reportaż im. Zbyszka Nosala. 

Od dawna interesują ją dzieła i losy polskich ilustratorów. Tak o tym pisze w swojej książce: "Kiedy dorosłam, postanowiłam odnaleźć tamte książki, chciałam, żeby przeczytali je moi synowie. Potem pojawił się pomysł, by zapukać do pracowni mistrzów. Zapytać jak tworzą, co czytają, ile papieru muszą zmarnować, żeby powstała dobra ilustracja. Ta kilkuletnia wędrówka przyniosła wiele niezapomnianych wizyt i spotkań. Dzięki nim uświadomiłam sobie, że możemy w Polsce kłócić się o poglądy polityczne, oglądać różne filmy, lubić lub nie lubić sportu, mamy jednak wspólny mianownik. Są nim książki, które czytała nam mama, pani w przedszkolu lub nad którymi sami ślęczeliśmy, składając mozolnie litery. Te postacie nadal żyją w naszych wspomnieniach, wyobrażeniach. I wyglądają właśnie tak, jak narysowali je mistrzowie (...)" – napisała w "Czarodziejach wyobraźni". Dlatego postanowiła przypomnieć artystów, którzy niejednokrotnie całe życie poświęcili dzieciom. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama