O przeniesienie podstacji pogotowia ratunkowego z Lubyczy Królewskiej do Ulhówka walczą miejscowi samorządowcy. Wspiera ich lekarz Jolanta Mroczko-Bąk, która wraz mężem prowadzi m.in. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Ulhówku.
– W przypadku ludzkiego zdrowia i życia liczą się nie godziny, ale minuty – mówi doktor Jolanta Mroczko-Bąk.
Samorząd Ulhówka deklaruje przekazanie pogotowiu parteru w budynku, który do niedawna zajmowało Centrum Integracji Społecznej, a także przeprowadzenie tam na swój koszt remontu i adaptacji pomieszczeń pod potrzeby. A że nie są to czcze zapowiedzi, podaje przykład posterunku policji, który uruchomiony został na początku lutego także w budynku CIS. Samorząd w remont i modernizację pomieszczeń dla potrzeb funkcjonariuszy zainwestował ok. 150 tys. zł. Podobną sumę jest gotowy przeznaczyć i teraz.
– Gwarantuję pracownikom luksusowe warunki pracy. I z tej gwarancji się nie wycofuję – mówi wójt Łukasz Kłębek.
Cztery zespoły
Dziś system ratownictwa medycznego na terenie powiatu zabezpieczają cztery zespoły pogotowia, które stacjonują w Tomaszowie Lubelskim (dwa) oraz w Łaszczowie (tamtejsza karetka obsługuje gminy Łaszczów, Telatyn, Tyszowce i Ulhówek) oraz w Lubyczy Królewskiej (gm. Lubycza Królewska i Jarczów). Szans na utworzenie nowej podstacji nie ma.
Samorządowcy z Ulhówka zaproponowali więc przeniesienie karetki z Lubyczy Królewskiej, gdzie ma siedzibę w byłym internecie szkoły rolniczej. Po przeniesieniu karetki do Ulhówka miałaby ona dyżurować całą dobę i obsługiwałaby także niektóre sołectwa gminy Dołhobyczów oraz gminy Jarczów.
Przeciwko planom zaprotestował jednak samorząd Lubyczy Królewskiej. Przekonuje, że karetka jest tu niezbędna, bo gmina należy do najrozleglejszych w powiecie, ma na swoim terenie ruchliwą drogę krajową nr 17, przejście graniczne i jest dobrze skomunikowana z gminami sąsiednimi.
Więcej o tej sprawie przeczytacie w papierowym wydaniu "Kroniki Tygodnia"
Napisz komentarz
Komentarze