24 września radni Rady Powiatu w Biłgoraju zdecydowali o powołaniu Powiatowego Centrum Sportu. Ma to być nowa powiatowa jednostka organizacyjna. Jej celem będzie wykonywanie zadań obejmujących sprawy z zakresu kultury fizycznej i turystyki. W skład nowej jednostki miał wejść m.in. zmodernizowany basen oraz nowo wybudowane boisko przy Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Dotychczas obiektami zarządzał dyrektor szkoły, po zmianach nowy kierownik.
„Abstrakcyjny” pomysł
Decyzja poprzedzona była emocjonującą dyskusją. Stanisław Sitarz, dyrektor szkoły, twierdził jednoznacznie, że ubolewa, iż doszło do sytuacji, w której stworzono nową jednostkę organizacyjną na bazie szkoły. Argumentował, że ta sytuacja spowoduje, że pewien zakres działań dla szkoły będzie okrojony. Władze powiatu przekonywały, że działania te nie zubażają uczniów i nie pozbawiają ich dostępności. Dodatkowo z obiektów korzystać będą mogli również uczniowie innych szkół, jak również kluby sportowe i mieszkańcy. Dodał, że będzie tam można organizować zawody sportowe o randze wojewódzkiej, a obiekty te są szansą na wypromowanie powiatu biłgorajskiego.
PRZECZYTAJ: Biłgoraj: Kamienny sitarz prowadzi ulicami miasta [ZDJĘCIA]
Wielu radnych było przeciwnych takiemu rozwiązaniu. Twierdzili, że pomysł jest abstrakcyjny i może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Zaznaczali również, że ich wiedza na temat powołania Powiatowego Centrum Sportu była znikoma. Ostatecznie radni powołali nową jednostkę stosunkiem 11 głosów „za” i 8 „przeciw”.
Zastrzeżenia wojewody
22 października wojewoda lubelski Krzysztof Komorski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze, w którym stwierdził nieważność podjętej przez Radę Powiatu uchwały. Chodzi o zapisy statutu niezgodne z przepisami prawa.
Jednym z zapisów budzących zastrzeżenia było użycie słów „w szczególności” odnośnie zakresu zadań nowej jednostki. W uzasadnieniu czytamy, że statut jest podstawą działania powiatowej jednostki budżetowej, w tym przypadku Powiatowego Centrum Sportu w Biłgoraju, i powinien on zawierać wszystkie elementy wymienione w tym przepisie. Użycie wyrażenia „w szczególności” może oznaczać, że określony w uchwale katalog zadań tej jednostki nie jest wyczerpujący i możliwe jest realizowanie przez nią innych zadań nieprzewidzianych w uchwale, pozostawiając otwarty katalog tych zadań.
CZYTAJ TEŻ: Biłgoraj: Miał broń i amunicję
Kolejnym zastrzeżeniem jest zapis, iż w sprawach nieuregulowanych w statucie mają zastosowanie obowiązujące przepisy prawa. Zdaniem organu nadzoru taki zapis narusza zasadę hierarchicznego systemu źródeł prawa, wynikającą z Konstytucji RP. Wojewoda uzasadnił, że w przypadku, gdy zaistnieje stan faktyczny, którego rozstrzygnięcie może nastąpić zarówno na podstawie przepisów uchwały, jak i przepisów hierarchicznie wyższych (ustaw, rozporządzeń wykonawczych do ustaw), rozstrzygnięcie powinno nastąpić na podstawie przepisów hierarchicznie wyższych. Zapisem tym Rada Powiatu przyznała pierwszeństwo przepisom uchwały przed ustawami i rozporządzeniami wykonawczymi do ustaw. Niezgodne z Konstytucją jest stawianie przepisów uchwały wydawanej przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego przed przepisami ustawy.
Rada Powiatu ma możliwość wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Na decyzję o ewentualnym odwołaniu jest 30 dni.
Napisz komentarz
Komentarze