- „Hetman” dojedzie tylko do Krakowa. To już pewne! Od połowy grudnia tego roku z rozkładu jazdy pociągów wypadnie bezpośrednie połączenie kolejowe Hrubieszów – Wrocław.
- „Nie” dla Powiatowego Centrum Sportu. Wojewoda lubelski unieważnił częściowo uchwałę o utworzeniu Powiatowego Centrum Sportu w Biłgoraju. Zakwestionował dwa zapisy statutu jednostki, wskazując na ich wątpliwą zgodność z przepisami prawa.
- On je stworzył, więc nosi jego imię. Minęło 10 lat istnienia tej wyjątkowej na skalę województwa, a nawet kraju placówki muzealno-edukacyjnej. Jej inicjator i pomysłodawca śp. Jan Łasocha być może uśmiechał się gdzieś z góry, widząc doniosły jubileusz Muzeum Pożarnictwa w Oseredku i setki gości, którzy na to wydarzenie przybyli. Od 25 października muzeum nosi jego imię.
- Kowalik wiceszefem Bezpartyjnych Samorządowców. Burmistrz Szczebrzeszyna Rafał Kowalik został wybrany na wiceprzewodniczącego zarządu Ogólnopolskiej Federacji „Bezpartyjni i Samorządowcy”. Członkiem zarządu została zaś Beata Tyrka-Stećko, zastępca wójta gminy Adamów.
- Czekali na taką wiadomość 20 lat! 20 lat starań o to, by w gminie Ulhówek powstała placówka Straży Granicznej, wreszcie przyniosło wyczekiwany efekt. Plac budowy został już przekazany wykonawcy przez inwestora, którym jest Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Za 16 miesięcy będzie otwarcie.
- „Nad horyzontem błyska się i słychać szczęk żelaza”. Radny miejskiego samorządu Hrubieszowa pyta władze tego miasta, na ile przygotowane jest ono na różne sytuacje kryzysowe związane z wojną za naszą wschodnią granicą. Miasto odpowiada, ale jego władze zaznaczają, że do tej pory nie ma przepisów kompleksowo regulujących zadania ochrony ludności i obrony cywilnej. Trzeba więc działać na „czuja”.
- Dogrywka w budżecie obywatelskim. Na drugi etap kompleksowej przebudowy ulicy Grabowej i Jodłowej oddano 139 głosów, natomiast na przebudowę chodników, wykonanie miejsc parkingowych oraz monitoringu przy ul. Poniatowskiego i Dąbrowskiego… 139 głosów. W związku z tym, że dwa zadania na osiedlu Powiatowa otrzymały równą liczbę głosów, trzeba było przeprowadzić losowanie.
- Kto przyjeżdża do nas z Polski, a kto z zagranicy? Najwięcej odwiedzających pochodziło z województw pomorskiego, mazowieckiego i małopolskiego, a wśród gości zagranicznych dominowali obywatele Francji, Niemiec, Hiszpanii i USA. W tym roku Zamość odwiedziło prawie 252 tys. turystów. To więcej niż przed rokiem, choć dalej mniej od rekordowego 2019 r.
- Radni podnieśli podatek od nieruchomości. Od stycznia w Zamościu będą obowiązywały wyższe stawki podatku od nieruchomości. Tak zdecydowali 28 października radni, choć nie wszyscy byli „za”. Stawki pójdą w górę średnio o 11 proc., dzięki czemu dochody miasta wzrosną w przyszłym roku o blisko 5 mln zł. To kolejna podwyżka. Od nowego roku o 42 proc. wzrośnie opłata za odbiór śmieci.
- Rekordowe kwesty na cmentarzach. Kwestowano na cmentarzach w Zamościu, Zwierzyńcu i Szczebrzeszynie. Wszędzie na odnowę zabytkowych pomników zebrano rekordowe kwoty.
- Krzyżówka z nagrodą.
- Relacje sportowe, których nie przeczytacie nigdzie indziej!
To nie wszystko. Jeszcze więcej ciekawych artykułów przeczytacie w wydaniu papierowym i e-wydaniu.
Napisz komentarz
Komentarze