Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:53
Reklama
Reklama

Zamość: Książki z rąk do rąk

"Uwalnianie książek" stało się modne. Trend ten na przestrzeni ostatnich lat ma się dobrze. Dowodem tego jest "Wędrująca książka" w Nowej Bramie Lwowskiej i tworząca się właśnie biblioteczka w pniu ściętego orzecha w zamojskim parku.
Zamość: Książki z rąk do rąk
Wędrująca książka to nasza pierwsza akcji - mówi Barbara Farjon

Bookcrosing wymyślił programista komputerowy Ron Hornbaker. Idea ta narodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych. Niecodzienne zjawisko polega na nieodpłatnym przekazywaniu książek metodą "podaj dalej". Wystarczy zostawić przeczytaną książkę w miejscu publicznym (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł ją przeczytać i znów puścić w obieg. Taka globalna biblioteka, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat i kart bibliotecznych.

Jak mówi Jolanta Niwińska, ogólnopolski koordynator bookrosingu, książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami na półkach, stają się ogólnodostępne. A więc żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują – dodaje.

Wędrująca książka w bramie

Od 2015 roku Spółdzielnia Socjalna "Sami Swoi" proponuje swoim gościom, turystom i mieszkańcom miasta półkę z wędrującą książką. W godzinach otwarcia baru (w sezonie zimowym od godz. 9 do 19) można przystanąć na chwilę, by na półkach wyszukać coś dla siebie. Ludzie chętnie tu zaglądają nie tylko po to, aby zabrać książkę, ale przynoszą swoje już przeczytane, znalezione, odziedziczone, pozostawione na strychach i pustych domach. Każda z książek jest przeglądana, ostemplowana pieczątką spółdzielni i wędruje na półkę. A stamtąd... do czytelnika.

 – "Weź, przeczytaj i podaj dalej" – takie hasło nam przyświeca. Ludzie czytają książki i to nas bardzo cieszy. Czasami widzimy "nasze książki" w rękach czytelników. Jest taki jeden pan, który do nas przychodzi, zabiera i czyta sobie na ławeczce na Rynku Wielkim czy Wodnym – mówi szefowa spółdzielni Barbara Farjon, czytelniczka.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama