Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:40
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Jak w Łuszczaczu kaplicę stawiali

Do kościoła parafialnego mieli daleko, dlatego pomyśleli o budowie kaplicy w swojej wsi. Ale na początku lat 70. wcale nie było to łatwe, bo władzy ludowej nie podobały się takie inicjatywy. Mieszkańcy Łuszczacza wzięli sprawy w swoje ręce i – pod przykrywką świetlicy wiejskiej – ruszyli z budową świątyni. Ta historia to gotowy materiał na dobry film.
Jak w Łuszczaczu kaplicę stawiali
Obiekt do tej pory służy mieszkańcom Łuszczacza i Róży.

Łuszczacz to licząca ponad 400 mieszkańców miejscowość w gminie Susiec. Na początku lat 70. ub. wieku we wsi zaczęto myśleć o wybudowaniu kaplicy, bo do kościoła parafialnego w Krasnobrodzie było daleko; w obie strony trzeba było pokonać przez las kilkanaście kilometrów. Przy chlapie, mrozie czy śnieżycy wielu parafian zostawało w niedzielę w domu. Padł więc pomysł, żeby wybudować we wsi kaplicę. Ale nie było to wcale łatwe, bo żeby ruszyć z budową, trzeba było mieć pozwolenie, a władza ludowa niechętnie podchodziła do tego typu inicjatyw.

Mieszkańcy nie chcieli kopać się z koniem. W świat poszła wiadomość, że w części Łuszczacza zwanej Zagórą – na tak zwanym wygonie – powstaje świetlica. 

– Świetlica była wtedy w kiepskim stanie, więc padło, że zrobimy nową, w nowym miejscu – wspomina 83-letni Józef Łasocha.

Pracami kierował Wojciech Hałasa z Łasoch, a pomagali mu przy budowie m.in. Józef MazurekWincenty Mazurek oraz mieszkańcy Łuszczacza. To ci ostatni dostarczyli materiały do budowy i nie szczędzili grosza na zakup innych materiałów. Finansami zarządzał teść Józefa Łasochy – Stanisław Lalik. On też od początku opiekował się obiektem, on też doznał najwięcej przykrości w czasie walko o jego utrzymanie.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


22 kwietnia 1973 r. uroczystego poświęcenia kaplicy dokonał ks. bp Piotr Kałwa, ordynariusz diecezji lubelskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama