Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 02:54
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Jak w Łuszczaczu kaplicę stawiali

Do kościoła parafialnego mieli daleko, dlatego pomyśleli o budowie kaplicy w swojej wsi. Ale na początku lat 70. wcale nie było to łatwe, bo władzy ludowej nie podobały się takie inicjatywy. Mieszkańcy Łuszczacza wzięli sprawy w swoje ręce i – pod przykrywką świetlicy wiejskiej – ruszyli z budową świątyni. Ta historia to gotowy materiał na dobry film.
Obiekt do tej pory służy mieszkańcom Łuszczacza i Róży.

Łuszczacz to licząca ponad 400 mieszkańców miejscowość w gminie Susiec. Na początku lat 70. ub. wieku we wsi zaczęto myśleć o wybudowaniu kaplicy, bo do kościoła parafialnego w Krasnobrodzie było daleko; w obie strony trzeba było pokonać przez las kilkanaście kilometrów. Przy chlapie, mrozie czy śnieżycy wielu parafian zostawało w niedzielę w domu. Padł więc pomysł, żeby wybudować we wsi kaplicę. Ale nie było to wcale łatwe, bo żeby ruszyć z budową, trzeba było mieć pozwolenie, a władza ludowa niechętnie podchodziła do tego typu inicjatyw.

Mieszkańcy nie chcieli kopać się z koniem. W świat poszła wiadomość, że w części Łuszczacza zwanej Zagórą – na tak zwanym wygonie – powstaje świetlica. 

– Świetlica była wtedy w kiepskim stanie, więc padło, że zrobimy nową, w nowym miejscu – wspomina 83-letni Józef Łasocha.

Pracami kierował Wojciech Hałasa z Łasoch, a pomagali mu przy budowie m.in. Józef MazurekWincenty Mazurek oraz mieszkańcy Łuszczacza. To ci ostatni dostarczyli materiały do budowy i nie szczędzili grosza na zakup innych materiałów. Finansami zarządzał teść Józefa Łasochy – Stanisław Lalik. On też od początku opiekował się obiektem, on też doznał najwięcej przykrości w czasie walko o jego utrzymanie.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


22 kwietnia 1973 r. uroczystego poświęcenia kaplicy dokonał ks. bp Piotr Kałwa, ordynariusz diecezji lubelskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama