Porozumienie przewiduje m.in. prowadzenie aktywnej edukacji mieszkańców w zakresie efektywności energetycznej oraz jakości powietrza, a także doradztwo techniczne przy tworzeniu rozwiązań dotyczących inteligentnych budynków i infrastruktury.
– Współpraca z Danfoss to kolejny krok w dążeniu do istotnego zmniejszania zużycia energii w mieście i poprawy jakości życia mieszkańców. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się zrealizować wszystkie zaplanowane cele, a Zamość stanie się miastem energooszczędnym – mówi zastępca prezydenta Małgorzata Bzówka.
Pierwszym ze wspólnych działań będzie współpraca przy tworzeniu i promocji innowacyjnego Inkubatora Smart City (modelowej przestrzeni samowystarczalnej energetycznie), który powstanie przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 w Zamościu.
– Potrzebujemy wysoce efektywnych energetycznie miast, które w inteligentny elastyczny sposób potrafią współpracować ze zmieniającym się systemem energetycznym. Miast, w których kluczową rolę odgrywają budynki – efektywne energetycznie, połączone, potrafiące odpowiednio reagować na popyt oraz podaż energii. Budynki, które nie tylko konsumują energię, ale również mogą ją produkować. To właśnie budynki odpowiadają w Polsce za ponad 87% zużycia ciepła i ponad 57% zużycia energii elektrycznej. Miasta wciąż kryją w sobie olbrzymi i dotąd niewykorzystany potencjał poprawy efektywności energetycznej, która umożliwia rozwój gospodarczy i społeczny w inteligentny oraz przyjazny środowisku sposób – powiedział prezes Adam Jędrzejczak.
Danfoss to międzynarodowa firma, która powstała 1933 roku w Danii. Spółka działając m.in. w obszarze energii odnawialnej oraz infrastruktury grzewczej dla miast, koncentruje się również m.in. na energooszczędnych rozwiązaniach umożliwiających obniżanie kosztów oraz ograniczenie emisji dwutlenku węgla.
Napisz komentarz
Komentarze