Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:56
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Zamość: Muzeum śpi na pieniądzach

Zbiory muzeum w dziale numizmatyki liczą blisko 14 tysięcy obiektów. To monety, banknoty, medale, ale i pieniądze zastępcze. Tym ostatnim została poświęcona wystawa "Pieniądz zastępczy z lat 1914-1923 ze zbiorów Muzeum Zamojskiego w Zamościu".
Zamość: Muzeum śpi na pieniądzach

Kolekcja pieniędzy zastępczych w zamojskim muzeum obejmuje 2500 obiektów. Na wystawie zgromadzono ich 400. Pochodzą z terenów ziem polskich. Najwięcej ze Śląska, w dalszej kolejności z Pomorza. Najmniej z miast dawnych Prus Wschodnich (Olsztyn). Są pieniądze z terenu Królestwa Polskiego i dawnego zaboru rosyjskiego. Niektóre serie mają wysoką wartość artystyczną. Pojawiają się na nich autorskie projekty, repliki grafik pejzażu, legendy (m.in. polowanie na czarownice), banderii herbowej czy zamków dolnośląskich. Każda z nich ma wartość unikalną, kolekcjonerską i aukcyjną.

Nie pieniądze

 – Po I wojnie światowej odczuwało się duży brak bilonu. Głównie w Rzeszy Niemieckiej. Brakowało drobnych pieniędzy począwszy od 1 feniga, a skończywszy na 2 markach. Pieniądz metalowy właściwie zniknął z rynku za sprawą przemysłu zbrojeniowego. Nie emitowano drobnych metalowych pieniędzy. Koncentrowano się na banknotach. Ale ich także nie było za dużo – tłumaczy dr Jacek Feduszka, kustosz wystawy.

Wobec tak trudnej sytuacji władze samorządowe niektórych gmin i miast postanowiły emitować pieniądz zastępczy tzw. notgeld – nie pieniądz. Emisję notgeldów przygotowały także okręgi przemysłowe, pojedyncze zakłady pracy, ale i wytwórnie rzemieślnicze, stowarzyszenia kupców, weteranów wojennych i religijne. Notgeldy miały zastępować przez jakiś czas bilon.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama