Urodził się 14 marca 1928 r. w Stasinie na Wołyniu. Jako rodzina legionisty Legionów Piłsudskiego Sitkowscy niemal w pierwszym transporcie w lutym 1940 r. zostali wywiezieni na Syberię. Po przeszło pięcioletniej katordze, już bez ojca (zaginął w łagrze) wrócił wraz z mamą i braćmi do Polski. Uczył się w zakładzie rzemieślniczym w Gdańsku, tam też wstąpił do młodzieżowej organizacji konspiracyjnej „Syrena”. Na skutek dekonspiracji został aresztowany przez gdańskie UB. Po wyjściu z więzienia i odbyciu służby wojskowej powrócił do Zamościa, a od 1968 r. zamieszkał wraz z żoną i trzema synami w Zwierzyńcu. Na emeryturę odszedł jako pracownik zwierzynieckiego browaru.
Człowiek wielu talentów, z których ten najbardziej znany to pisarz, poeta ale też rzeźbiarz. Debiutował w 1970 r. pisząc wiersze liryczne i satyryczne, fraszki, aforyzmy, teksty piosenek i przyśpiewek, utwory dla dzieci. Był również kronikarzem i historykiem. Opisywał najtrudniejsze losy z okresu II Wojny Światowej, zarówno te z Wołynia, Sybiru jak i Soch czy Wywłoczki.
Był tak bardzo związany ze swoją drugą „małą ojczyzną” Zwierzyńcem i Roztoczem, że wiele utworów poświęcił sławiąc piękno tej ziemi. Jego utwory znalazły się w kilkunastu antologiach współczesnej poezji ludowej, sam wydał również tomiki poezji.
Był związany ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych, w którym pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji z prezesem Zarządu Głównego włącznie.
Społecznik z krwi i kości. Był inicjatorem i współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Zwierzyńca. Aktywny, zaangażowany w życie społeczne, był radnym Rady Gminy Zwierzyniec. Wsparł powstanie Izby Muzealnej w Zwierzyńcu i przekazał swoje zbiory by ją wzbogacić.
W marcu 2008 r. Rada Miejska przyznała mu zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Zwierzyńca.
Napisz komentarz
Komentarze