O tym, czego zabraknie lub co zostało przeniesione na inny termin w naszej diecezji w związku z epidemią koronawirusa, poinformował ks. Sylwester Zwolak, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Zamościu.
Odwołano udział duchownych w Mszy Krzyżma w katedrze zamojskiej. Odnowienie przyrzeczeń kapłańskich zostało przeniesione na 27 czerwca w Dniu Kapłańskim w Krasnobrodzie. Nie będzie w parafiach obrzędu poświęcenia pokarmów wielkanocnych. Może je jednak pobłogosławić ojciec, matka lub inna wierząca osoba w rodzinie przed śniadaniem wielkanocnym.
Przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów do Wielkiej Soboty w nabożeństwach i mszach świętych może brać udział maksymalnie pięć osób. Natomiast od Wielkanocy w kościołach będzie mogło modlić się nawet 50 wiernych łącznie z księżmi sprawującymi obrzędy. Wytyczne te mogą się jednak jeszcze zmienić. Zarówno rząd, jak i władze kościelne zachęcają, by pozostać w domach, a w uroczystościach uczestniczyć duchowo za pośrednictwem mediów. Aktualne transmisje mszy św. podawane są na bieżąco na stronie diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Formuła modlitwy podczas święcenia pokarmów:
Ojciec rodziny lub inna osoba przewodnicząca modlitwie zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.
Z Ewangelii według św. Mateusza:
Jezus powiedział do swoich uczniów: "Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść, co będziemy pić. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane".
Po odczytaniu tekstu osoba przewodnicząca modlitwie mówi:
Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią kazałeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dzień zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby spożyć wraz z nimi posiłek. Prosimy Cię, daj nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas świątecznego posiłku, w dzień Twojego zwycięstwa, abyśmy, mogli się radować z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.
Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i w Komunii św. dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów.
Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z Apostołami na ostatniej wieczerzy. Pobłogosław także naszą sól, aby chroniła nas od zepsucia.
Chryste, życie i zmartwychwstanie nasze, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty Twojej, tam, gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
We wspólnej modlitwie należy wspomnieć chorych, cierpiących oraz zmarłych na skutek epidemii, a także wszystkich, którzy spieszą im z pomocą.
Napisz komentarz
Komentarze