Festiwal rozpocznie się w sobotę (4 marca) w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy". O godz. 17 zaplanowano oficjalne otwarcie imprezy oraz m.in. projekcję filmu Martina Scorsese pt. "Milczenie". Nie bez powodu. Jest to wyjątkowe, długo oczekiwane dzieło tego wybitnego reżysera. Twórca pracował nad filmem w sumie 30 lat!
Akcja filmu rozgrywa się w XVII-wiecznej Japonii, która w tym czasie była ogarnięta licznymi prześladowaniami i pełna przemocy. To także czas napięć i ostrych konfliktów religijnych.
Do tego zawsze fascynującego kraju przybyli dwaj jezuiccy księża, którzy chcą głosić Słowo Boże oraz odszukać swojego mentora. Ich perypetie są niezwykłe... Obraz jest podobno malowniczy i zrealizowany z wielkim rozmachem.
To dopiero początek. Następnego dnia będzie można zobaczyć w zamojskim CKF film Marka Pawłowskiego pt. "Dotknięcie Anioła" (godz. 18), a w poniedziałek obrazy: Marka Lechki pt. "Erratum" (godz. 10.30) oraz Grimura Hakonarsona pt. "Barany. Islandzka opowieść". Zaplanowano także projekcje wielu innych, wyjątkowo interesujących filmów (szczegółowy program festiwalu jest dostępny w naszym informatorze CO, GDZIE, KIEDY).
W ramach Sacrofilmu odbędą się także wykłady w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji przy ul. Sienkiewicza 22 w Zamościu.
W poniedziałek (6 marca, godz. 14) o pojednaniu polsko-niemieckim opowie tam prof. Marek Lis z Uniwersytetu Opolskiego, następnego dnia pojawi się znany reżyser Krzysztof Zanussi, który także podejmie rozważania nt. pojednania i przebaczenia (początek spotkania godz. 14), a w środę (8 marca, godz. 14) o islamskiej formie pojednania opowie mufti Nedal Abu Tabaq.
To nie wszystko. Do 9 marca na korytarzu, przed wejściem do sal kinowych CKF będzie można oglądać wystawę fotografii Marka Jawora pt. "Trwanie. Południoworoztoczańska galeria rzeźby".
Głównymi organizatorami całego przedsięwzięcia są zamojski CKF "Stylowy", parafia pw. św. Antoniego w Dyniskach oraz WSZiA w Zamościu.
Patronat medialny nad Sacrofilmem objęła Kronika Tygodnia.
Napisz komentarz
Komentarze