Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:38
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamojskie ulice. Punkt kontaktowy na Wiejskiej (TYLKO W GAZECIE)

Ulica została wytyczona w latach 30. XIX wieku. Jej nazwa pochodzi od wioski Piaski, która istniała tutaj do 1918 r. Potem włączono ją do Zamościa. Ulica Wiejska pierwotnie łączyła jednak folwark znajdujący się nad rzeką Łabuńką z nowym traktem lubelskim. W czasie II wojny światowej działał przy niej ważny punkt kontaktowy ZWZ-AK.
Zamojskie ulice. Punkt kontaktowy na Wiejskiej (TYLKO W GAZECIE)
Bloki przy ul. Wiejskiej pod koniec lat 70. ub. wieku.
Zdjęcie z archiwum Spółdzielni Mieszkaniowej im. W. Łukasińskiego w Zamościu.

Teraz ulica Wiejska ma długość 526 metrów. Można nią dojechać do osiedla bloków mieszkaniowych, siedziby Spółdzielni Mieszkaniowej im. W. Łukasińskiego w Zamościu oraz – po staremu – do znajdujących się w tej okolicy domów jednorodzinnych, także tych drewnianych. Nie zostało ich wiele. Najbardziej okazały wśród nich jest chyba dom znajdujący się pod numerem 22. 

Ukryta radiostacja

Budynek powstał w 1934 roku. Według relacji jednego z okolicznych mieszkańców, jego fundatorem był Wincenty Wacław Gałaszkiewicz, w dwudziestoleciu międzywojennym przedsiębiorca w branży transportowej, jeden z udziałowców Tomaszowsko-Zamojskiej Spółki Samochodowej. Na początku 1939 roku dysponowała ona 16 samochodami (w tym 14 nowymi), które woziły pasażerów do Lwowa, ale także do różnych miejscowości Zamojszczyzny. Wincenty Wacław Gałaszkiewicz był także w latach 30. ub. wieku prezesem powiatowego zarządu Związku Peowiaków w Zamościu. Podczas II wojny zaangażował się w pracę konspiracyjną (kolportował m.in. nielegalną prasę). W tym malowniczym, trochę sielskim zakątku miasta nie tylko on działał w konspiracji.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Dzieciaki z ul. Wiejskiej. Zdjęcie z lat 70. ub. wieku. Za tym płotem jakiś czas później rozpoczęła się budowa nowej siedziby kuratorium, która nigdy... nie została dokończona. Ze zbiorów autora.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zawisza Ciemny 28.05.2020 05:48
Na blokach pierzyny satelitarne a na parkingu Skoda 1000 Małych Błędów

M 26.05.2020 16:06
Zdjęcie jest raczej z początku lat 80-tych. Bloki na zdjęciu zostały oddane do użytku w 1983r.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama