Jest się czym pochwalić. Wyremontowany i rozbudowany został gmach dawnej szkoły w Lipsku-Polesiu. Powstał także budynek sanitarny i gospodarczy oraz obszerna altana. W ten sposób stworzono nową „bazę wypadową” dla wycieczek i turystów indywidualnych. To miejsce ma mieć także charakter promocyjny i edukacyjny. Prace zostały przeprowadzone w ramach szerszego Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020.
Wykonał je Zakład Ogólno-Budowlany należący do Adama Strumidło. To jednak nie wszystkie nowości. Przy Centrum Geoturystycznym zamontowane zostały specjalne słupki do pomiaru ruchu turystycznego. Obok utworzono ścieżkę przyrodniczą z modelami fauny i flory Roztocza.
Inwestycja pochłonęła w sumie prawie 3,8 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad 2,2 mln zł. Odbiór techniczny centrum oraz robót wykonanych w ramach projektu odbył się 15 lipca, jest zatem szansa na to, że nowe Centrum Geoturystyczne na dobre rozkręci się jeszcze w tym sezonie turystycznym. Już wiadomo, że niebawem zostanie ono doposażone m.in. w sprzęt komputerowy i multimedialny, rowery oraz zestawy kijków do nordic walking. To dobra wiadomość także dla mieszkańców gminy.
„Centrum Geoturystyczne (...) będzie miejscem organizacji m.in. zawodów sportowych, rajdów, festiwali, wycieczek, miejscem promocji i budowania tożsamości regionu Roztocza” – czytamy w opisie inwestycji na stronie internetowej gminy Zamość.
Oprócz budowy Centrum Geoturystycznego gmina Zamość planuje budowę wież widokowych w Lipsku-Polesiu i Wierzchowinach. Wytyczony i odpowiednio oznakowany zostanie m.in. szklak rowerowy, który będzie łączył się z Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza. Powstanie także seria publikacji promujących miejscowe atrakcje turystyczne.
Napisz komentarz
Komentarze