Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:28
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Gm. Telatyn: Moc atrakcji dla seniorów. Byli w Częstochowie i Ogrodzieńcu (ZDJĘCIA)

W dniach 25-26 sierpnia seniorzy z gminy Telatyn byli na wycieczce w Częstochowie i Ogrodzieńcu.
Gm. Telatyn: Moc atrakcji dla seniorów. Byli w Częstochowie i Ogrodzieńcu (ZDJĘCIA)

Autor: Fot. Organizatorzy

Pierwszego dnia centralnym punktem wycieczki było zwiedzanie klasztoru na Jasnej Górze z Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej - jednego z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejszego centrum pielgrzymkowego katolików w Polsce. Uczestnicy wycieczki zwiedzili też: Salę Rycerską, gdzie znajduje się kopia cudownego obrazu , Muzeum 600 – lecia oraz Skarbiec, w którym znajdują się wota – czyli dary składane w ciągu lat. Seniorzy byli również w Bazylice Jasnogórskiej, Kaplicy Serca Pana Jezusa oraz Bastion św. Rocha. Na koniec każdy odwiedził Kaplicę Cudownego Obrazu.

Oprócz klasztoru seniorzy spacerowali Aleją Najświętszej Maryi Panny - reprezentacyjną ulicą Częstochowy, która wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Widzieli Ratusz - symbol miasta, będący pamiątką powstania dzisiejszego miasta. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, stojący naprzeciwko Kościół św. Jakuba, będącego dawną cerkwią prawosławną wzniesioną w XIX wieku na planie krzyża greckiego a obecnie jedną z najładniejszych świątyń Częstochowy stojącą przy Placu Biegańskiego.

Niezapomniane wrażenie pozostanie również po spacerze po Parku ks. Stanisława Staszica, który został utworzony w 1826 roku na wschodnim stoku Jasnej Góry. Znajduje się w nim secesyjny Pawilon Wystawowy Muzeum Częstochowskiego, unikalna, jedyna w Polsce zagroda włościańska, drewniana, stylowa altana oraz Obserwatorium Astronomiczne.

Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów, m.in. sosna czarna, jałowiec chiński, jesion pensylwański i daglezja zielona. W drodze do Ogrodzieńca seniorzy wstąpili do Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, które położone jest na przedmieściu Żarek i gdzie znajduje się cudowne źródełko.

Drugi dzień upłynął na zwiedzaniu jednego z najpopularniejszych zamków w Polsce wybudowanego za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej (515,5 m n.p.m.). To największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd.

Projekt ,,Aktywizacja seniorów na terenie gminy Telatyn" jest współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama