Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:32
Reklama
Reklama

Lochy i siedlisko duchów. Wyprawa do dawnego zamku w Szczebrzeszynie

Pozostałości dawnego zamku w Szczebrzeszynie są zarośnięte przez tzw. samosiejki i krzaki. Nie wyglądają zbyt efektownie. Widać tam jakieś dawne wykopy i wyrwy, w których poniewierają się fragmenty cegieł. Bo stare, majestatyczne mury rozpadają się. Nadal robią jednak wrażenie. Z wielu powodów.
Lochy i siedlisko duchów. Wyprawa do dawnego zamku w Szczebrzeszynie

Szczebrzeszyńskie zamczysko uważano kiedyś za siedlisko duchów. Tam także miały zaczynać się tajemnicze, wielokilometrowe, podziemne lochy. Od wieków krążą o nich legendy. Skąd się takie opowieści wzięły? 

"Nasze miasto wiele razy pustoszyły pożary i zawsze odbudowywano je na starych fundamentach" – pisał Philip Bibel. "Dlatego tu i ówdzie napotykaliśmy na głębokie doły, prawdopodobnie stałe piwnice. Jeden z takich otworów znajdował się niedaleko naszego domu, w małym parku, przy cerkwi. Unikaliśmy jednak zaglądania do tego wielkiego, ciemnego miejsca – z pewnością schronienia duchów".

Philip Bibel urodził się w Szczebrzeszynie w 1909 r. (zmarł w 2006 r.). Jego dzieciństwo przypadło na czas I wojny światowej oraz pierwsze lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W 1926 r. wyjechał wraz z rodziną do USA. O rodzinnym miasteczku nigdy jednak nie zapomniał. Opisał je ciepło, z wielkim sentymentem w niezwykłej książce pt. "Szebreszin" (to żydowska nazwa Szczebrzeszyna). Wspomniał tam także o zapomnianych tunelach i lochach.

"Inne miejsce, gęsto zarośnięte olbrzymimi drzewami, leżało za miastem, pośród wzgórz" – ciągnął swoją opowieść Bibel. "Podobno były tam jaskinie, ale wszyscy uważali ten teren za przeklęty i zakazany. Polacy nazywali je: szkołą żydowską. Nie było tam budynków, nawet pozostałości po nich. Pytałem moich polskich przyjaciół, dlaczego tak nazywają to miejsce. Nikt nie znał odpowiedzi. Żydzi wierzyli, że głębokie jaskinie prowadzą do Ziemi Świętej i kiedy nadejdzie Mesjasz, będą drogą na skróty do Jerozolimy".
To miejsce uważano za tajemnicze, zakazane. Nie tylko ono budziło grozę.

"Nikt nigdy nie zapuścił się (tam) do środka" – wspominał Bibel. "Powiadano, że ten, kto wejdzie do którejś z jaskiń, nigdy nie wyjdzie żywy. Omijaliśmy więc to miejsce, podobnie jak nie zbliżaliśmy się do ruin zamku na wzgórzu. One również uważane były za siedlisko duchów".

– Wiele dziwnych opowieści krąży ma temat tajemniczego, szczebrzeszyńskiego zamczyska – dodaje Tomasz Gaudnik, regionalista ze Szczebrzeszyna. – Podobno straszy tam biała dama. Można ją zobaczyć raz w roku, w listopadzie. Pojawia się wówczas na starym zamku i w okolicy dawnych wałów obronnych, m.in. na ulicy Cmentarnej. Nie wiadomo kim ona była za życia. Ponoć na zamku została kiedyś pochowana jakaś księżniczka. Być może to jej cień nadal się po Szczebrzeszynie błąka.

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

antek 16.04.2020 17:04
A przecież w Szczebrzeszynie był kiedyś drewniany most gdzie pokutuje pewien baron ze zgrają demonów. Zginął gdy most zapadł się pod ciężarem jego furmanki. Był pijany kiedy wracał tą drogą z biesiady tą drogą.

Gosc 15.03.2017 21:24
W Szczebrzeszynie przy budowie i remontach kamienic przy rynku niejednokrotnie znajdowano wejście do tuneli, ale nikt tego nie zgłaszał tylko zamurowywał, kiedys w centrum miasta zapadła sie ziemia i takze odkryła zejście do lochów. Moze kiedyś, ktoś zajmie sie tym tematem na powaznie

MF 15.03.2017 17:55
MIło byłoby podać autora tłumaczenia książki Philipa Bibela "Tales from the Shtetl". Pan Tomasz Pańczyk przetłumaczył książkę i wydał własnym sumptem, tytuł "Szebreszin" też jest jego autorstwa.

szcz 16.03.2017 12:37
To prawda. Wielki szacunek za to.

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama