Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 30 marca 2025 17:19
Reklama
Reklama

Rachanie: Ziemia znowu ich oddała

Reklama
Nie wiadomo ile szczątków ludzkich kryje teren szkolnego boiska w Rachaniach.
Rachanie: Ziemia znowu ich oddała

Iwona Seńko, sołtys Rachań, sprzątała boisko przyszkolne z pozostałości ściętych drzew. W pewnym momencie struchlała. Z ziemi wystawała wyraźna ludzka szczęka. Padający od kilku dni deszcz wymył ze skarpy inne ludzkie szczątki.

Reklama

– Zgroza. Ciarki mnie przeszły po całym ciele jak na to patrzyłam – opowiada Iwona Seńko.

O znalezionych ludzkich szczątkach powiadomiła wójta gminy. Sprawą zainteresował się poseł Tomasz Zieliński. Policja. Śledztwo wszczęła prokuratura. Poinformowano Instytut Pamięci Narodowej.

Boisko szkolne nie pierwszy raz odsłania mroczne tajemnice. Tak jest co kilka lat.

 – Kiedy w latach 70. byłem uczniem szkoły podstawowej nie raz i nie dwa znajdywaliśmy za szkołą jakieś żebro, piszczel lub inną kość ludzkiego ciała. Tam w każdym miejscu, gdzie by szpadlem nie ruszył, znalazłby ludzkie szczątki. Niemal po każdej ostrej zimie wychodziły na wierzch – mówi Ignacy Adamczuk, były już dyrektor Szkoły Podstawowej w Rachaniach.

Ludzie wspominają, że w latach 60. podczas kopania szamba na potrzeby szkoły, łyżka koparki wydobyła kilka małych ludzkich czaszek. Starsi mówili, że to dzieci żydowskie z ochronki z Tyszowiec lub Turkowic. Szczątki zebrano w worek i pochowano na szkolnej górze, gdzie obecnie znajduje się pomnik upamiętniający to miejsce. Ludzkie kości robotnicy wydobyli także podczas stawiania płotu, inwestycji związanych z budową boiska.

 Obóz pracy dla Żydów

Wiosną 1940 roku hitlerowcy utworzyli w Rachaniach za szkołą niewielki obóz pracy gospodarki wodnej dla okolicznych Żydów (podobne obozy utworzono m.in. w Turkowicach, Mikulinie i Perespie). W czterech barakach stłoczono kilkadziesiąt robotników. Wykorzystywali ich przy melioracji łąk w dolinie rzeki Wożuczynki. Późną jesienią tego roku obóz został zlikwidowany, a Żydów wymordowano. Tak wynika choćby z relacji Tomasza Chmurzyńskiego z Rachań, którą można znaleźć w publikacji "Materiały do nauki historii regionalnej Mirosława Piotrowskiego". Chmurzyński, który mieszkał obok szkoły, wspominał, że Żydzi na skutek ciężkiej pracy przy kopaniu rowów, złego odżywania się, ciężkich warunków sanitarnych, nieludzkiego obchodzenia się z nimi i bicia pałkami byli skrajnie wyczerpani. Pracowali od świtu do nocy, a ci, którzy nie wykonali wyznaczonego im limitu, nie dostawali wyżywienia. W samym obozie urządzonym na szkolnym boisku panował rygor wojskowy. Codziennie rano, bez względu na pogodę, Żydzi myli się zimną wodą w korytach, potem gimnastykowali, jedli śniadanie i wyruszali z obozu w kolumnach czwórkowych do pracy.

"Dużo razy widziałem, jak Żydzi wracali z pracy, prowadząc pod boki wyczerpanych towarzyszy. Był to prawdziwy obóz śmierci. Trudno powiedzieć, ile tu ich zginęło. Nikt nie miał prawa wstępu poza ogrodzenie. Żandarmi dniem i nocą trzymali wartę, a wyczerpanych Żydów dobijali na zapleczu obozu" – wspominał Tomasz Chmurzyński.

Z jego wspomnień wynika, że zbrodnie przybrały większy zasięg jesienią 1940 roku.

 "Żandarmi przywieźli tu kobiety, dzieci i starców. Wyprowadzali ze szkoły, kładli ich szeregiem na ziemi, a następnie strzelali do nich z broni maszynowej. Żydzi z tego obozu musieli kopać rowy i zakopywać w nich swoje żony i dzieci. Późną jesienią, gdy ziemia zamarzła i nie sposób było pracować przy kopaniu rowów zabito wszystkich pozostałych Żydów" – relacjonował Tomasz Chmurzyński. 

Niczym Katyń

Wiosną 1940 roku murowany budynek szkoły został zajęty przez wojsko niemieckie, które stacjonowało tutaj do napaści Niemiec na ZSRR w czerwcu 1941 r. W 1942 r. w budynku był liczący około 30 osób oddział "szupo" – niemieckiej policji porządkowej. W budynku szkoły Niemcy stworzyli katownię. Janusz Peter określił ją jako rachański Katyń. W pomieszczeniach szkolnych przetrzymywano i przesłuchiwano zatrzymanych nieraz bardzo brutalnie. Niektórych rozstrzelano na miejscu. Po wojnie ustalono, że zamordowano tam 68 osób ustalonych z nazwiska oraz 148 osób, których dane pozostają nieznane, w tym Żydów. 

Żandarmeria budynek szkoły opuściła w 1943 roku.

Janusz Peter, dyrektor tomaszowskiego szpitala, kronikarz tamtych wydarzeń, w publikacji "Tomaszowskie za okupacji" zanotował, że po odjeździe Niemców rodziny pomordowanych wszczęły starania o ekshumację pomordowanych Polaków i pochowanie ich na cmentarzu w Rachaniach. Bliscy musieli wnosić do administracji niemieckiej podania pisane po niemiecku z opłatą stemplową. Uzyskali zezwolenie na wydobycie zwłok, ale z zastrzeżeniem, że pogrzeb musi odbyć się bez księdza.

"Było to w kwietniu 1943 roku po klęsce Niemców pod Stalingradem ich odwrocie na froncie wschodnim. Zezwolenie landrata tłumaczono wtedy raczej chęcią zatarcia śladów zbrodni" – napisał Janusz Peter.

 Tak zapamiętał to wydarzenie Erazm Kaptur, nauczyciel szkoły w Rachaniach:

"Widziałem w życiu różne obrazy tchnące grozą. Nie da się jednak opisać widoku dziesiątków wozów z trumnami i ludźmi z płaczem przekopujących ogród szkolny w poszukiwaniu zwłok najbliższych. Trupy pomordowanych były częstokroć trudne do rozpoznania, gdyż leżały obdarte, oblepione błotem. Skrawek bielizny, barwa włosów czy inne charakterystyczne znamiona – oto po czym rozpoznawano najbliższych".

Erazm Kaptur zapamiętał, że orszak żałobny liczył blisko sto trumien. Ekshumowanych pochowano na cmentarzu. Żydów, których pomordowano ponad sto osób w myśl rozkazu landrata pozostawiono na miejscu, w którym zginęli. Niektóre szczątki leżą tam zapewne do tej pory. Inne zabrano i pochowano w masowym grobie, obok boiska szkoły.

Niespełna trzy miesiące później 11 lipca 1943 roku Rachanie zostało wysiedlone.

 Urwana pamięć

Barbara Typek, regionalista z Wożuczyna, nauczycielka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Michalowie, doskonale zna historię tego miejsca. I przypomina, że środowiskom żydowskim również nie jest one obce.

 – Od 2002 roku moi uczniowie brali udział w ogłaszanym co dwa lat przez Fundację Szalom konkursie na temat historii i kultury Żydów polskich. Pisali o tym miejscu, przytaczali wspomnienia mieszkańców. I czterokrotnie zostawali laureatami nagród. Fundacja zna więc tragedie, które rozgrywały się w tym miejscu – mówi Barbara Typek.

Zresztą, jak tłumaczy, takich miejsc zbiorowych mordów na społeczności żydowskiej popełnionych przez Niemców w czasie okupacji jest więcej. Jedna z takich zapomnianych mogił znajduje się w Michalowie, inna na terenie pól pegeerowskich w kolonii Michalów. Czekają na upamiętnienie.

Reklama Baner reklamowy - Tomaszowska Kronika Tygodnia - facebook

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Patriota 05.12.2020 22:17
Może ktoś napisze o mordowaniu Żydów przez Polaków podczas wojny oraz po wojnie, bo historii takich wiele w regionie.

Reklama
Monia 05.12.2020 20:50
Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://milepanie.pl/monia89

Zniesmaczony 05.12.2020 23:10
Nie możesz pójść na jakiś portal randkowy i tam szukać facetów.Tylko tu zaśmiecsz wpisy.

Mieszkanka R. 04.12.2020 23:09
Pani sołtys nie sprzątała szkolnej gory, zabierala i nie zabrała drewno, ktore kupiła. Pan Adamczuk nigdy nie byl dyrektorem SP w Rachaniach... ach ten rozgłos. A teren powonno sie ogrodzić, poza tym, jak napisal przedmowca jest tam postawiony upamiejetniajacy poleglych krzyż. Nikt po tym terenie nie biega, nie robi tam imprez... Trudna jest nasza historia, próbujmy wspolnie o nią dbać.

reksio 04.12.2020 14:16
oj , oj pytanie dla kogo w R to tajemnica, chyba dla nikogo. Stoi mogiła na tak zwanej szkolnej górze, każdy wie kto tutaj został zamordowany.Od wieków jeżeli chociażby jakiś odłamek kości się pojawia jest on natychmiast zakopywany w miejscu gdzie stoi krzyż, więc czy to , aż tak wielkie odkrycie. akurat sprzątała drzewo i zobaczyła, nie sprzątała społecznie. No niestety tak usytuowana jest ta mogiła, remonty, deszcze, to jest góra.

Lk 05.12.2020 10:42
Każdy wie. A to ciekawe?

Reklama
Piksidiksi 04.12.2020 08:52
Pani Sołtys to już chyba nie wie, gdzie ma rozgłosu szklukac. Staje się to już nudne, ciekawe z jakimi sprawami da się jeszcze do gazety lecieć ??? śmiechu warte ?

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: W szkole jest coraz mniej uczniów i coraz więcej pomieszczeń stoi pustych więc rola burmistrza jest dobrze tym gospodarować. Prywatny przedsiębiorca płacił czynsz za najem pomieszczeń czym można było pokryć wydatki na utrzymanie budynku ale oczywiście nie opłacało się to gminie. Zamiast dostosować wejścia do szkoły tak żeby spełniało warunki ustawy woleli zaproponować przedsiębiorcy ruderę, która wymaga cholendarnych nakładów na remont. Teraz jak ludzie się zbuntowali to burmistrz nagle udaje że to przedsiębiorca nie wyraża dobrej woli. Czy to jest poważne ???Data dodania komentarza: 30.03.2025, 15:29Źródło komentarza: Lubycza Królewska: Batalia o gabinet fizjoterapii w szkole. Czy przedsiębiorca i burmistrz dojdą do porozumienia, czy dojdzie do likwidacji?Autor komentarza: PacjentTreść komentarza: Korzystam z usług gabinetu od 8 lat, mam blisko i znam dobrze rehabilitantów. Z tego co wiem to pomieszczenie zaproponowane przez burmistrza wymaga nakładu na remont w kwocie 200 tys zł a burmistrz oczekiwał ze właściciel wyłoży 170tys na pomieszczenie które dalej będzie we władaniu burmistrza. To nie wiem kto by się zgodził na takie warunki…Data dodania komentarza: 30.03.2025, 15:22Źródło komentarza: Lubycza Królewska: Batalia o gabinet fizjoterapii w szkole. Czy przedsiębiorca i burmistrz dojdą do porozumienia, czy dojdzie do likwidacji?Autor komentarza: BrawoTreść komentarza: Bicie piany o PISOwską 13 napiszcie ile co miesiąc dostaje ciapaty bez lat pracy bo Jakubiak mówi o 12.000 tys to jest życie w Madrycie emerycie czarna pasta i do koncentracjon lager TfuSSka.Data dodania komentarza: 29.03.2025, 06:49Źródło komentarza: Zbliża się termin wypłat trzynastej emerytury. Sprawdź terminyAutor komentarza: GertrudaTreść komentarza: Prędkość 😐Data dodania komentarza: 28.03.2025, 19:59Źródło komentarza: Gm. Zwierzyniec: Tragiczny wypadek w Obroczy. Nie żyje 27-latka, która kierowała oplem [ZDJĘCIA]Autor komentarza: NikTreść komentarza: Chyba każdy samorząd gminy wprowadził to ulepszenie bo to są pieniądze. Świetlicę stoją przeważnie na gruntach gminy i nie ważne że jak były budowane gmina często nie dała złamanego grosza. Teraz jak są wyremontowane i dobrze doposażone ktoś nagle wpadł na pomysł że trzeba to ucywilizowac...czyli 150 netto plus prad i woda za wynajem do budżetu gminy.Data dodania komentarza: 28.03.2025, 17:39Źródło komentarza: W gm. Ulhówek nie było regulaminu korzystania ze świetlic. To nowość, która nie podoba się mieszkańcomAutor komentarza: Do MTreść komentarza: Racja i za nieterminowe wypłacanie wynagrodzeń ktoś powinien zostać ukarany. Nawet wiem kto...ale niestety są równi i równiejsi. Niektórym włos z głowy nie spadnie. Może zależy to od koloru włosów?Data dodania komentarza: 28.03.2025, 17:26Źródło komentarza: Wicestarosta hrubieszowski zarzucił protestującym kłamstwa. Związkowcy dali staroście 7 dni
Reklama